InspiracjeW PRL-u dzieci zajadały na śniadanie aż miło. Dziś mamy boją się podawać maluchom

W PRL‑u dzieci zajadały na śniadanie aż miło. Dziś mamy boją się podawać maluchom

Kasza manna z sokiem malinowym to danie, które z pewnością kojarzy się wielu z nas z dzieciństwem. Było ono często podawane na deser lub śniadanie, zarówno w domach, jak i przedszkolach. Przygotowanie tej potrawy jest niezwykle szybkie, a sama kasza manna jest tania, co czyniło ją niezwykle popularną, zwłaszcza w czasach PRL-u.

Kasza manna to przysmak dzieciństwa
Kasza manna to przysmak dzieciństwa
Źródło zdjęć: © Canva | ArtStudio Images

02.08.2024 14:30

Niestety dzisiaj wiele dzieci nie zna tego smaku, a kaszkę manną kojarzy najczęściej z gotowymi produktami ze sklepu, które często nie mają zbyt dobrego składu. Dlatego warto otworzyć szafkę kuchenną i przygotować ten deser, który pozwoli nam wrócić wspomnieniami do dawnych lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy dzieci mogą jeść kaszę mannę?

Kasza manna, znana również jako semolina, jest niezwykle sycącym produktem spożywczym. Zalicza się do jednej z najbardziej kalorycznych kasz dostępnych na rynku, zawierając około 350 kalorii na 100 gramów suchego produktu. Wśród wielu składników odżywczych, które zawiera, znajdują się witamina E oraz witaminy z grupy B - B1 (tiamina), B2 (ryboflawina) i B3 (niacyna). Dodatkowo kasza manna jest bogata w składniki mineralne, takie jak cynk, fosfor, miedź i żelazo. Zawiera także niewielkie ilości białka i błonnika.

Jedną z jej najważniejszych cech jest to, że jest lekkostrawna i nie obciąża żołądka. Dlatego jest bezpieczna do spożycia nawet dla osób o wrażliwym układzie pokarmowym. Biorąc pod uwagę tak wiele korzyści zdrowotnych i wartości odżywczych, które oferuje kasza manna, nie jest zaskakujące, że jest często polecana już dla niemowląt. Ponadto jest to idealny produkt spożywczy dla osób cierpiących na różne schorzenia przewodu pokarmowego, takie jak nieżyt żołądka, choroba Leśniewskiego-Crohna, zapalenie błony śluzowej jelit czy choroby przyzębia, w tym paradontoza. Zaleca się ją także osobom w trakcie rekonwalescencji oraz pacjentom po przeprowadzonych zabiegach operacyjnych, w tym laparoskopowych.

Kasza manna dawniej często pojawiała się na stołach
Kasza manna dawniej często pojawiała się na stołach© Canva | angelicavaihel

Kto nie powinien jeść kaszy manny?

Wiele mam obawia się podawać kaszę mannę dzieciom ze względu na obecny w tej kaszy gluten. Owszem, kasza manna zawiera gluten, ale jest on szkodliwy wyłącznie dla osób, które nie tolerują glutenu, mają alergię lub celiakię. Zgodnie z rekomendacjami, niewielkie ilości glutenu należy wprowadzać do diety dzieci wtedy, kiedy inne pokarmy uzupełniające, czyli od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia. Oczywiście jednocześnie należy obserwować reakcję dziecka. Dotyczy to zarówno niemowląt karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

Warto jednak pamiętać, że kasza manna ma wysoki indeks glikemiczny (wynoszący 60), co oznacza, że nie jest zalecana osobom zmagającym się z cukrzycą lub insulinoopornością. Wysoki IG tego produktu może prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Jak przygotować kaszę mannę na słodko?

Składniki:

  • 2 szklanki mleka lub napoju roślinnego,
  • 2,5 łyżki kaszy manny,
  • świeże lub mrożone owoce,
  • 1 łyżeczka dżemu lub konfitury.

Przygotowanie:

  1. Mleko przelej do garnka i dodaj kaszę mannę. Do garnka wlej mleko i dodaj kaszę manną. Zamieszaj i zacznij podgrzewać całość na małym ogniu.
  2. Kaszę gotuj ok. 3 minuty, cały czas mieszając.
  3. Gotową kaszę zdejmij z kuchenki, przelej do miski i udekoruj dżemem oraz owocami.
Wybrane dla Ciebie