W PRL-u nasi rodzice jedli zamiast jajecznicy. My wzdrygamy się na samą myśl o takim posiłku
Trzeba przyznać, że w ludzie PRL-u mieli ciekawe upodobania kulinarne. Niektóre przysmaki jedzą też młodsze pokolenia, a o innych chcielibyśmy zapomnieć. Są takie dania, które nasi rodzice wręcz kochali, a my na sam widok mamy mdłości.
Podroby wieprzowe, cielęce lub drobiowe od lat wzbudzają kontrowersje. I choć nasi rodzice oraz dziadkowie się nimi wręcz zajadali, my nie jesteśmy do nich przekonani. Jeszcze serca, żołądki i wątróbka ujdzie, ale ozory lub móżdżki? To już się nam w głowie często po prostu nie mieści. Okazuje się jednak, że produkty te mają mnóstwo wartości odżywczych wcale nie są takie złe, jak nam się wydaje. Może warto dać szansę podrobom i przetestować móżdżek wieprzowy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaparz kawę i zanurz w niej herbatniki. Pyszne ciasto bez pieczenia
Móżdżek wieprzowy budzi wiele kontrowersji
W PRL-u mięso było towarem deficytowym, więc nasi przodkowie musieli mocno kombinować. Dlatego też nie wyrzucano podrobów, tylko wykorzystywano je do przygotowywania różnych dań. Nic się nie marnowało, a potrawy z cynaderek, żołądków lub wątróbki można było spotkać w każdym domu. Móżdżek wieprzowy, który teraz budzi mnóstwo kontrowersji, zastępował jajecznicę. Przyrządzało się go z jajkami, cebulą i przyprawami. Jak dom był bogatszy, to na stołach często gościł móżdżek cielęcy.
Dla nas jest nie do pomyślenia, że ktoś mógł jeść kanapkę z móżdżkiem. Kilkadziesiąt lat temu tak wyglądały realia, a starsi ludzie dobrze wspominają te rarytasy. Moja mama często opowiadała mi, że babcia była mistrzynią w przygotowywaniu podrobów. Taka jajecznica wręcz rozpływała się w ustach.
Jak przyrządzić móżdżek wieprzowy?
Może wydawać się to trudne, bo dla wielu z nas ten składnik jest całkowitą nowością. Nic bardziej mylnego, móżdżek wieprzowy da się przygotować łatwo, szybko i przyjemnie. Najlepiej i najprościej zrobić jajecznicę.
Składniki:
- 300-400 g móżdżku wieprzowego,
- dużą cebulę,
- 2-3 jajka,
- sól i pieprz,
- łyżkę masła,
- natkę pietruszki,
- opcjonalnie: mleko i mąka.
Sposób przygotowania:
- Na samym początku oczyść móżdżek i dokładnie go opłucz. Zdejmij też błonki i wszystkie niepotrzebne naczynka.
- Zagotuj wodę z dosłownie kilkoma łyżkami mleka. Na 2-3 minuty włóż podroby. To sprawi, że nie będziesz mieć problemów z krojeniem.
- Pokrój cebulę na drobne kawałki i podsmaż ją na maśle na złoty kolor.
- Dorzuć pokrojony i obtoczony w mące móżdżek wieprzowy i smaż przez kilka minut. Kiedy zacznie się rumienić, wlej jajka i usmaż jajecznicę.
- Całość dopraw pieprzem i solą, a na sam koniec posyp posiekaną natką pietruszki.
Podawaj w towarzystwie chleba i ogórków kiszonych. Wtedy to danie smakuje najlepiej.
Aby kupić móżdżek wieprzowy, trzeba się natrudzić
Na co dzień chodzimy do marketów i lokalnych sklepów. Znaleźć tam możemy najróżniejsze rodzaje mięs, nawet te najbardziej wykwintne. A co z móżdżkiem wieprzowym? Często nie ma go nawet w lokalnych masarniach, więc kupienie go graniczy z cudem. Ale kiedy uda nam się na niego trafić, warto spróbować.
Dietetycy uważają, że móżdżek wieprzowy jest niebezpieczny ze względu na cholesterol. Obawy byłyby zasadne, gdybyśmy jedli codziennie ogromne porcje. Oprócz tłuszczu podroby te zawierają również wysokiej jakości białko (ten z mięsa nasz organizm bardzo łatwo przyswaja), witaminy z grupy B (wspierają układ nerwowy), a także żelazo, cynk i fosfor.