W sezonie zajadamy się na potęgę. Mało kto wie, jakie są skutki dla organizmu
Sezon na morele przypada na lipiec i sierpień. Kupując te owoce, zwracajmy uwagę na to, by produkt pochodził z Polski - wtedy mamy pewność, że nie pokonał tysięcy kilometrów w transporcie. Świeże, słodkie i soczyste morele to doskonały składnik uwielbianych knedli, ale warto spożywać je również solo. Wtedy czerpiemy z nich najwięcej. A jest z czego czerpać.
30.07.2024 17:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Morele są one pełne witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Pochodzą z Chin, gdzie były uprawiane już cztery tysiące lat temu. Należą do tej samej rodziny, co ich bardziej popularne "kuzynki" - brzoskwinie i śliwki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść morele?
Morele zawdzięczają swoją słoneczną barwę beta-karotenowi. Składnik ten jest niezwykle korzystny dla naszego zdrowia, ponieważ zapobiega chorobom serca, korzystnie wpływa na wzrok oraz stanowi tarczę ochronną dla skóry, jeżeli chodzi o szkodliwe działanie promieni UV. Wystarczy zjeść trzy morele dziennie, aby dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią dawkę beta-karotenu. Ponadto morele są źródłem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, wobec czego spożywanie ich może korzystnie wpłynąć na pracę naszego układu pokarmowego.
Morele są bogate w potas, który jest odpowiedzialny za regulowanie ciśnienia krwi i prawidłowe funkcjonowanie nerek. Znajdują się w nich również takie składniki, jak: żelazo, wapń, fosfor. Są one również źródłem witamin PP, B i C. Witamina C zmniejsza ryzyko przeziębień i wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz chroni nas przed miażdżycą. Jednak pamiętajmy, że jak w każdym przypadku, również tutaj kluczowy jest umiar. Nie powinniśmy spożywać moreli w nadmiernych ilościach, ponieważ mogą one mieć działanie przeczyszczające.
Jakie morele wybrać: świeże czy suszone?
W sezonie najlepiej jest sięgać po morele świeże, jednak również morele suszone są warte uwzględnienia. Morele suszone są aż pięć razy bardziej zasobne w beta-karoten i witaminę C w porównaniu z owocami świeżymi. Zawierają też więcej wapnia, potasu, magnezu czy błonnika pokarmowego. Należy jednak pamiętać o umiarze, ponieważ suszone owoce zawierają więcej kalorii niż świeże oraz mogą obciążać układ pokarmowy.