W zakładowych stołówkach miał większe wzięcie niż mielony. Dziś mało kto pamięta
Kotlety warzywne lub z gotowanych jajek są doskonałe dla osób, które ograniczają jedzenie mięsa. Kiedyś w zakładach pracowniczych pojawiały się w każdy piątek. Teraz wiele osób wraca do starych przepisów, ponieważ okazuje się, że wynikały one nie tylko z oszczędności i braku asortymentu w sklepach, ale także z dbałości o dietę bogatą w składniki odżywcze.
Jajka są nieocenionym źródłem wartości odżywczych, przede wszystkim białka, ale także witamin i minerałów. Zawierają witaminy A, D, K oraz B12, potas, cynk i foliany. Nie bez powodu znajdują się w diecie osób dbających o linię. Według najnowszych badań nawet kilkanaście jajek jedzonych tygodniowo pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi. Dodatkowo, wspierają pracę układu nerwowego i odpornościowego, będąc źródłem dobrze przyswajalnego żelaza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kotlety mielone z warzywami. Przepis, który pokocha cała rodzina
Pomysły na kotlety à la mielone bez mięsa
Kotlety wegetariańskie są ciekawą alternatywą dla dań mięsnych. Do najpopularniejszych należą kotlety z pieczarek i płatków owsianych, które do złudzenia przypominają klasyczne mielone. Z kolei kotlety na bazie kaszy gryczanej stanowią wartościowe źródło białka i błonnika, który pozytywnie działa na układ pokarmowy. Dodatkowo, witaminy i minerały poprawiają kondycję włosów i paznokci. Te dwa rodzaje kotletów można przyrządzać z łatwo dostępnych, tanich składników, a ich smak często zaskakuje nawet miłośników mięsnych potraw.
Doskonałym źródłem białka roślinnego są wegetariańskie kotlety z ryżu, komponowane z dodatkiem warzyw sezonowych. Do ich przygotowania można użyć nie tylko warzyw, ale także zbóż, które działają na organizm niczym zastrzyk energii.
Przepis na kotlety z gotowanych jajek z pieczarkami
Takie kotlety możesz przygotować także z dodatkiem grzybów leśnych. Jeśli masz suszone, namocz je wcześniej w wodzie lub bulionie warzywnym. Zalewę po grzybach wykorzystaj do zrobienia zupy lub sosu.
Składniki:
- 6 jajek,
- 1 cebula,
- 250 g pieczarek,
- 4-5 łyżek bułki tartej,
- 100 g żółtego sera,
- sól, pieprz do smaku,
- garść posiekanej pietruszki lub koperku,
- masło klarowane.
Wykonanie:
- 5 jajek ugotuj na twardo, 1 zostaw na później.
- Ugotowane jajka ostudź i obierz z łupin. Następnie zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Do osobnej miski zetrzyj pieczarki.
- Na patelni roztop łyżkę masła i podsmaż na nim drobno posiekaną cebulę. Dodaj starte pieczarki. Gdy będą rumiane i odparuje z nich woda, dopraw je solą i pieprzem.
- Przełóż wszystkie składniki z patelni do miski ze startymi jajkami.
- Dodaj ser żółty starty na tarce o drobnych oczkach, natkę pietruszki (lub koperek), bułkę tartą i surowe jajko. Masę wyrób ręcznie.
- Następnie uformuj w dłoniach kotlety, obtocz w bułce tartej i usmaż na rozgrzanym maśle klarowanym.