Wakacje spędzałam na Podlasiu. Moja babcia co chwilę robiła te przepyszne gołąbki
Wakacyjne wyjazdy w czasach dzieciństwa były okazją nie tylko do spędzania czasu z rodziną, ale również odkrywania smaków, których na co dzień w domach. Jednym z dań, które przygotowywała moja babcia, na co dzień mieszkanka jednej z podlaskich wsi, były gołąbki. Chociaż mogłoby się wydawać, że to przecież znane w całej Polsce danie, to jej przepis wyróżniał się nietypowym farszem.
25.07.2024 09:55
Gołąbki znają i kochają niemal wszyscy i wcale się temu nie dziwię. Ich przygotowanie bywa dość czasochłonne, jednak satysfakcja z pustych talerzy bliskich zdecydowanie jest warte czasu poświęconego na gotowanie. Najpopularniejszym farszem jest ten z mięsem mielonym oraz ryżem lub kaszą i grzybami, jednak moja babcia stawia na zupełnie inne połączenie. Jest nie tylko smacznie, ale również tanio, dzięki czemu gołąbki stają się nie tylko obiadem na specjalne okazje, ale również sposobem na podreperowanie domowego budżetu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podlaskie gołąbki
Podlaska kuchnia charakteryzuje się prostotą niepozbawioną jednak kreatywności. Biedniejsze tereny wsi bazować musiały na podstawowych produktach, które dawała im ziemia. Wśród nich królowały oczywiście ziemniaki i kapusta, które odpowiednio przechowywane mogły czekać w piwnicy niemal cały rok. To filary kuchni podlaskiej, która do dziś żywa jest w wielu domach.
Gołąbki z ziemniakami
Wśród podlaskich specjałów królują gołąbki z ziemniakami. Doskonale pamiętam smak tego dania z wakacyjnych wyjazdów do babci. Są sycące i proste w przygotowaniu. Pracę nad nimi można rozłożyć na dwa dni - jednego dnia sparzyć i przygotować liście kapusty, drugiego zrobić farsz i uformować gołąbki.
Zobacz także
Składniki:
- 1 główka młodej kapusty,
- 1 kg ziemniaków,
- 200 g boczku wędzonego,
- 2 duże cebule,
- 1 jajko,
- sól i pieprz do smaku,
- suszony majeranek,
- 2 szklanki bulionu,
- 100 g gęstej, kwaśnej śmietany.
Sposób przygotowania:
- Z kapusty wytnij głąb i umieść ją w dużym garnku. Zalej woda i obgotowuj, aż liście będą miękkie i łatwo odchodzące od główki. Odstaw do wystudzenia.
- Ziemniaki obierz, dokładnie umyj i zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Odciśnij nadmiar wody.
- Boczek pokrój w kostkę i podsmaż na suchej patelni, aż wytopi się tłuszcz.
- Cebulę posiekaj i dodaj do boczku. Smaż do zeszklenia.
- Połącz ziemniaki z podsmażonym boczkiem i cebulą. Dodaj jajko, przyprawy i dokładnie wymieszaj.
- Z liści kapusty usuń grube żyłki i uformuj gołąbki, napełniając je farszem.
- Dno naczynia żaroodpornego wyłóż liśćmi kapusty.
- Ułóż gołąbki w naczyniu.
- Wymieszaj bulion ze śmietaną i zalej gołąbki.
- Przykryj naczynie i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. Celsjusza przez około godzinę.
Ziemniaczane gołąbki zapiekać można również w sosie pomidorowym, bulionie czy sosie grzybowym. W każdej wersji smakują po prostu przepysznie. Smacznego!