PrzepisKuchnie świataWęgierski szef kuchni mówi, czego absolutnie nie dodaje do leczo. Polacy to robią to często, a psuje smak

Węgierski szef kuchni mówi, czego absolutnie nie dodaje do leczo. Polacy to robią to często, a psuje smak

Aromatyczne leczo
Aromatyczne leczo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Janusz_Rys

02.08.2024 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O tej porze roku "rządzą" potrawy z sezonowych warzyw. Jedna z nich to leczo, chyba najbardziej znane węgierskie danie na świecie. Rozsmakowałam się w nim w Budapeszcie. Znajomy szef kuchni powiedział mi, czego nigdy nie dokładają do niego Węgrzy, za to w polskiej wersji to często spotykany dodatek.

Leczo to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań węgierskiej kuchni. Wywodzi się z tradycji kulinarnej, która łączy proste składniki w jedną, bogatą w smaki potrawę. Pierwotnie przygotowywane przez pasterzy leczo wkrótce zdobyło wielką popularność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czego Węgrzy nie dodają do leczo?

Z tym warzywem wszyscy kojarzą węgierską kuchnię. Nie mogło go zabraknąć w tej potrawie. Papryka to podstawa leczo. Kolejnymi składnikami są pomidory i cebula. Tylko trzy warzywa stanowią bazę dla tego pysznego dania. W tradycyjnym przepisie nie ma mowy o cukinii czy pieczarkach, którymi często wzbogacamy smak polskiej wersji leczo. Węgrzy tego nie robią. Dla nich to prosta, ale pełna smaku potrawa. Często nawet w restauracjach podawana jest z kromkami świeżego chleba, co podkreśla jego domowy charakter.

Podstawa leczo to papryka i to niejedna. Węgrzy do leczo dokładają to warzywo w różnych kolorach i rodzajach. Warto też wybrać soczyste pomidory i słodką cebulę. Oprócz tego, w wersji mięsnej można dodać kiełbasę czy nawet boczek, które sprawą, że leczo będzie bardziej wyraziste. W tradycyjnym przepisie są również przyprawy, przede wszystkim słodka papryka oraz sól i pieprz.

Jak ugotować dobre leczo?

Gotowanie leczo zacznij od przygotowania składników. Najpierw umyj i pokrój papryki w kostkę, pomidory sparz i obierz ze skórki, a następnie również pokrój. Cebulę pokrój w piórka, a kiełbasę w plasterki lub kostkę. Następnie na rozgrzanej patelni lub w dużym garnku podsmaż cebulę do momentu, aż stanie się szklista. Potem dodaj kiełbasę i smaż ją do zarumienienia. Potem wrzuć paprykę, a za jakiś czas na pomidory. Wszystko trzeba robić stopniowo. Całość gotuje się na wolnym ogniu przez około 30 minut, aż warzywa będą miękkie i wszystkie smaki się połączą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także