Weź pstrąga kłodzkiego i kilka dodatków. Powstanie danie, które zapamiętasz na długo
Pstrąg to wizytówka malowniczej Ziemi Kłodzkiej. Hodowany w czystych, górskich wodach charakteryzuje się wybitnym smakiem i wyjątkową teksturą, dlatego też nie potrzebuje wiele, by zachwycać. Wystarczy sól, pieprz, tymianek i ewentualnie garść warzyw. Zobacz przepis i zaskocz bliskich prawdziwie tradycyjną potrawą.
15.09.2024 09:35
Pstrąg kłodzki wpisany jest na listę produktów tradycyjnych w województwie dolnośląskim. Od 2010 r. właśnie tam organizowany jest "Ogólnopolski Festiwal Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim", który stanowi jedno z głównych wydarzeń kulinarnych w regionie. To kulinarne święto pozwala na szeroką promocję regionalnych tradycji hodowlanych oraz kulinarnych związanych z pstrągiem kłodzkim. Sama ryba z kolei to rarytas, który potrzebuje naprawdę niewiele, by podbić kubki smakowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pstrąg, czyli chluba Ziemi Kłodzkiej
Ziemia Kłodzka nosi miano "krainy pstrąga i lipienia" ze względu na dużą populację tych gatunków ryb, które żyją w czystych, górskich rzekach i potokach Kotliny Kłodzkiej. To właśnie tę wyjątkową cechę regionu wykorzystano do rozwoju hodowli ryb. Już przed II wojną światową, w Ścinawce Średniej, funkcjonowała wylęgarnia pstrąga. W 1952 r. w tejże miejscowości rozpoczęto budowę stawów hodowlanych oraz wylęgarni pstrąga na potrzeby Polskiego Związku Wędkarskiego. Budowa zakończyła się w 1957 r., a w 1964 r. uzyskano pozwolenie wodno-prawne na hodowlę pstrąga w Ścinawce Średniej. W 1976 r. otwarto zakład hodowli pstrąga w Radochowie, który wówczas uchodził za jeden z większych w Polsce.
W powiecie kłodzkim nadal działają gospodarstwa pstrągowe, łowiska i smażalnie. Większość prac hodowlanych wykonuje się ręcznie, opierając się na wiedzy i doświadczeniu ludzi. Technika produkcji ryb nie uległa większym zmianom przez lata. Tradycyjny sprzęt, taki jak sieci, kasarki do odłowu ryb oraz drewniane szczypce i aparaty wylęgowe, jest wciąż w użyciu. Metody produkcji także pozostały niemal niezmienione. W powiecie kłodzkim nadal można spotkać pstrąga nie tylko w stawach hodowlanych, ale także w potokach, gdzie współistnieje z lipieniem.
Zobacz także
Pstrąg kłodzki pieczony z marchewką i pasternakiem. Przepis
Składniki:
- 1 pstrąg kłodzki,
- 3 marchewki,
- 1 pasternak,
- tymianek świeży,
- świeża natka pietruszki,
- masło,
- cząstki cytryny,
- sól i pieprz,
- olej rzepakowy i oliwa.
Przygotowanie:
- Pstrąga oczyść, dopraw solą, pieprzem i tymiankiem. Następnie obsmaż rybę na oleju rozgrzanym z dodatkiem masła.
- Podsmażoną rybę przełóż do formy bądź naczynia żaroodpornego i piecz w 160 st. C przez 10 minut.
- Marchew i pasternak obierz, a następnie pokrój w grube paski, jak na frytki, i podsmaż na oliwie lub podpiecz, aż warzywa będą miękkie. Dopraw solą i pieprzem.
- Rybę serwuj z posiekaną natką pietruszki, cząstkami cytryny i z warzywami. Możesz dodać surówkę, np. kiszonej kapusty.
Przepis na pstrąga kłodzkiego pochodzi ze strony smakidolnegoslaska.pl.