Większość Polaków źle robi owsiankę. Przez to traci wszystkie wartości
Nie wyobrażasz sobie poranka bez miseczki ciepłej owsianki? To tak jak wielu z nas. To proste, pyszne i pożywne śniadanie. Przygotowanie owsianki nie wymaga żadnych umiejętności kulinarnych, a mimo to, większość z nas przyrządza ją źle.
Nic tak nie syci jak miska owsianki. To bardzo pożywne, sycące i wartościowe danie, które przygotowuje się w kilka chwil. Przyrządzenie owsianki nie wymaga żadnych umiejętności kulinarnych. Płatki wrzuca się do gotującej wody lub mleka i czeka się, aż zmiękną. Po ugotowaniu można dodać do niej orzechy, ziarnka lub świeże owoce. Okazuje się, że większość z nas przyrządza ją źle. Ten błąd sprawia, że śniadanie jest mniej pożywne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lasagne z cukinii
Owsianka, czyli najzdrowsze śniadanie na ciepło
Wiele osób zastanawia się, które płatki są najzdrowsze. W sklepach znajdują się płatki górskie, zwykłe i błyskawiczne. Najlepszym wyborem są płatki zwykłe, bowiem są najmniej oczyszczone, a co za tym idzie, zachowują najwięcej cennych substancji odżywczych. Niestety, mają one jedną małą wadę — w odróżnieniu od płatków błyskawicznych czy górskich, przygotowuje się je nieco dłużej, ok. 15 minut.
Owies to bogactwo wielu cennych substancji odżywczych. Gotowa owsianka to źródło białka i węglowodanów, a także witamin z grupy B, które wspierają prawidłową pracę układu nerwowego i odpornościowego. Oprócz witamin z grupy B dostarczysz sobie cennych minerałów, takich jak magnez, potas czy żelazo. Kolejną, cenną substancją jest błonnik, który wspiera pracę układu pokarmowego, oczyszcza jelita i zapewnia sytość na długie godziny.
Gotujesz tak owsiankę? Popełniasz duży błąd
Przygotowanie owsianki jest banalnie proste. Płatki wrzuca się do gotującego się mleka lub wody i czeka się, aż zmiękną. W praktyce zajmuje to ok. 10 minut. Po ugotowaniu owsianka staje się przyjemnie kremowa. To właśnie tutaj większość z nas popełnia błąd. "Przegotowana" owsianka ma wyższy indeks glikemiczny i staje się ciężkostrawna. Długa obróbka termiczna pozbawia jej większości cennych substancji odżywczych.
Jak więc ugotować owsiankę, aby zatrzymać w niej cenne witaminy i minerały? Nie gotuj jej w garnku. Zalej owies gorącą wodą lub mlekiem i poczekaj, aż wchłonie cały płyn. Tak przygotowana owsianka jest znacznie zdrowsza i bardziej syta. Po "ugotowaniu" możesz dodać do niej nieco orzechów, ziaren czy ulubionych owoców. Możesz też przygotować ją na słono, dodając suszonych pomidorów, szpinaku czy jajka. Ogranicza cię jedynie wyobraźnia.