PoradyWielu zapomina podczas mycia lodówki. To błąd, który może cię sporo kosztować

Wielu zapomina podczas mycia lodówki. To błąd, który może cię sporo kosztować

Jak często myjesz lodówkę? Czy pamiętasz o każdym zakamarku? To naprawdę ważne pytania. Tylko kiedy to urządzenie jest czyste, nadaje się do przechowywania żywności. Dzięki temu tez nie psuje się ona za szybko.

Lodówkę trzeba myć systematycznie.
Lodówkę trzeba myć systematycznie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

23.11.2024 19:05

Podczas sprzątania kuchni zazwyczaj skupiamy się na myciu zewnętrznej części lodówki. Jednak mycie jej wewnątrz jest jeszcze ważniejsze. W końcu to miejsce, w którym przechowujemy żywności. Powinna być jak najbardziej higieniczna i czysta. Warto wiedzieć, jak dbać o lodówkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie rzadziej niż raz w miesiącu

Lodówki są szczególnie podatne na zbieranie się bakterii i szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Najczęściej gromadzą się one na półkach oraz w dolnych szufladach, gdzie trzymamy wędliny, owoce i warzywa. Zazwyczaj myjemy lodówki raz w miesiącu, i lepiej nie robić tego rzadziej.

Regularne i dokładne porządkowanie wnętrza może uchronić żywność przed pleśnią, a także ma pozytywny wpływ na sprawność techniczną lodówki. Dodatkowo częste sprzątanie pomaga zniwelować nieprzyjemne zapachy, które mogą się tworzyć, np. od wędzonych ryb czy sera pleśniowego. Warto pamiętać, że używanie chemicznych środków do mycia może być szkodliwe dla zdrowia i przechowywanej żywności.

To jest ważne podczas mycia lodówki

Do czyszczenia lodówki będą przydatne: miękka szmatka, patyczki lub wykałaczki, soda oczyszczona, ocet, sól oraz sok z cytryny.

Najpierw należy opróżnić lodówkę oraz wyjąć wszystkie półki i szuflady, które warto włożyć na chwilę do ciepłej wody, po czym umyć octem. Na tym etapie dobrze jest wyrzucić przeterminowane produkty. Dla gruntownego czyszczenia można odłączyć lodówkę od zasilania i usunąć pleśń z uszczelek i odpływów za pomocą patyczków i mieszanki wody z octem. Następnie uzupełniamy sprzątanie, myjąc ścianki wewnętrzne roztworem z sody oczyszczonej, soku z cytryny, soli lub octu.

Nie wolno zapominać o pojemniku na wodę, ukrytym za lodówką. Możemy go przepłukać wodą z octem, a w razie potrzeby udrożnić wężykiem. Zabrudzenia w zakamarkach również można usunąć za pomocą patyczka nasączonego octem i sodą.

Aby utrzymać w lodówce świeżość, można użyć mieszanki kawy i sody oczyszczonej, umieszczonej w woreczku bawełnianym lub małej miseczce. Jest to skuteczne rozwiązanie, które neutralizuje nieprzyjemne zapachy i dodaje przyjemną woń.

lodówkasprzątanieekologiczne sprzątanie
Wybrane dla Ciebie