Władze chcą zakazać powstawania kolejnych McDonald’s. Trwają prace nad ustawą

Nie da się ukryć, że McDonaldów na całym świecie cały czas przybywa. Władze holenderskich miast chcą walczyć z fast-foodowym gigantem.

Zakaz niezdrowej żywności

Do władz Holandii wpłynął wniosek od przedstawicieli Amsterdamu, Rotterdamu, Hagi, Utrechtu oraz Ede. Wpadli oni na pomysł ustawy, która miałaby regulować powstawanie nowych lokali oferujących niezdrowe jedzenie i fast-foody. Nie da się ukryć, że w głównej mierze celują w McDonald’s. Chociaż ustawa jest wciąż tylko projektem, to już budzi wiele emocji wśród mieszkańców.

To sposób na walkę z epidemią otyłości

Przedstawiciele tych miast chcą nowych możliwości prawnych. Przyznają, że do tej pory nie mieli wystarczających narzędzi, które pomogłyby im skutecznie walczyć z epidemią otyłości wśród mieszkańców. Oczywiście, kontrolowanie rynku dostawców i restauracji niezdrowego jedzenia ma im w tym pomóc.

Żywność jest postrzegana jako indywidualny wybór człowieka. Dlatego władze miejskie i rząd nie mogą obecnie interweniować za pomocą ustawy o ochronie środowiska

wyjaśnia prof. Anniek de Ruijter z Uniwersytetu Amsterdamskiego

Profesor Anniek de Rujiter dodaje, że na ten moment samorządy nie mają możliwości podejmowania działań na rzecz zmniejszenia liczby niezdrowej żywności w swoich miastach.Wynika z tego, że jest to politycznie skomplikowana decyzja, bo ograniczenie działalności fast-foodów może być odbierane jako ograniczenie wolności jednostki i jej prawa do samodzielnego wyboru.

Jak Ci się podoba ten pomysł?


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×