Właśnie dlatego sernik opada. Wystarczy drobna zmiana, by wyrósł i był puszysty
Przygotowanie puszystego sernika to sztuka, a jeśli nie opada, wiedz, że masz rękę do wypieków. To nie tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza że większość popełnia jeden popularny błąd.
02.08.2024 16:07
Oczywiście nie ma sernika idealnego, bo dla każdego ideał jest inny. Jedni lubują się w deserze lekkim i puszystym, dla kolejnych ten treściwy i ciężki jest spełnieniem marzeń. Warto jednak mieć na względzie, że istnieją pewne uniwersalne zasady, które pozwolą zbliżyć się do ideału.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić puszysty sernik?
O czym należy pamiętać, szykując sernik? Przede wszystkim zwróć uwagę na ser. Niby prosta sprawa, a jednak i tutaj można popełnić gafę. Najlepiej, jeśli sernik przygotujesz na bazie sera twarogu tłustego lub półtłustego. Musisz mieć świadomość, że jeśli zdecydujesz się na chudy twaróg, ciasto może wyjść suche. Taki twaróg należy zmielić co najmniej dwa razy. Dobrym wyborem może być ser z wiaderka, jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę na skład, by upewnić się, że produkt nie zawiera dodatków i zagęstników.
Niezbędnym składnikiem sernika są jajka - na kilogram twarogu należy dodać minimum trzy sztuki, a pełnią one rolę spulchniaczy, więc również przyczynią się do zwiększenia puszystości sernika. W zależności od przepisu jajka dodać można w całości lub oddzielając żółtko od białka. Sernik będzie delikatniejszy, jeśli dodasz do sera białka ubite na pianę.
Co zrobić, żeby sernik nie opadał?
Mąka, skrobia ziemniaczana czy budyń w proszku pełnią rolę zagęstników. Pamiętaj więc, że jeśli chcesz, by sernik był puszysty i nie opadał, nie możesz przesadzić z ilością zagęstników, gdyż po upieczeniu ciasto opadnie, stanie się kruche i straci wilgoć.
Sernik należy piec na środkowym ruszcie, z grzaniem góra-dół, bez termoobiegu. Ponadto nie powinno się otwierać pieca podczas pieczenia ciasta, w przeciwnym razie opadnie i może popękać. To właśnie ten błąd popełniamy najczęściej podczas pieczenia sernika. Istotne jest również to, jak studzimy sernik. Ważne, by robić to stopniowo. Gotowe ciasto studzimy najpierw przez ok. 40-60 minut w uchylonym piekarniku, następnie w temperaturze pokojowej, a na koniec wstawiamy do lodówki lub w inne chłodne miejsce.