Wrzosek wyjaśnia, co się stanie, gdy zjesz naklejkę z owoców. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
W sieci od dawna krążą informacje, jakoby naklejki umieszczane na owocach były jadalne. Jak dużo w tym prawdy? Czy rzeczywiście połknięcie naklejki niczym nie grozi? Kwestię te wyjaśnił dr dietetyki Michał Wrzosek.
02.03.2024 11:45
Dr Michał Wrzosek to dietetyk kliniczny i trener sportowy. Jest autorem Metody Respo - jedynej polskiej diety, której efektywność potwierdzono w badaniach naukowych. W mediach społecznościowych dzieli się wiedzą na temat szeroko pojętej dietetyki i stylu życia. W jednym z filmików opublikowanych na YouTube podniósł temat naklejek umieszczanych na owocach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy naklejki z owoców są jadalne?
Jak przekazuje we wstępie dr dietetyki Michał Wrzosek, naklejki umieszczone na owocach są nośnikami informacji na temat produktów (mowa tu konkretnie o kodzie PLU), a także służą jako reklama producenta. Mimo że mogą zawierać kod kresowy, nie jest on przeznaczony do skanowania, a zawiera informacje na temat pochodzenia danego produktu.
W sieci od dawna krążą informacje, jakby naklejki umieszczone na owocach były w 100 procentach jadalne. Czy w związku z tym możemy zjadać owoce, bez odrywania z ich skórki tych małych nalepek? Dr dietetyki Michał Wrzosek wyjaśnił, że naklejki nie są trujące, ale nie są też przeznaczone do spożycia.
- To, że są na owocach, nie znaczy, że mają jakieś wartości odżywcze albo są przeznaczone do jedzenia. Mimo że klej, atrament i sam materiał muszą być bezpieczne do spożycia i nas nie otrują, to lepiej je oderwij - wyjaśnia dr Michał Wrzosek.
Co oznaczają naklejki na owocach?
Naklejki, które można zauważyć na owocach i warzywach, pełnią istotną rolę. Są one bowiem nośnikiem kluczowych informacji na temat tych produktów. Szczególne znaczenie ma umieszczony na nich kod PLU. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i jest akronimem słów "price look-up", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "kontrola metek cenowych".
Kod PLU składa się z kilku cyfr - zazwyczaj są to cztery lub pięć cyfr. Każda z nich przekazuje nam pewne informacje na temat produktu. Dzięki nim możemy dowiedzieć się między innymi o miejscu pochodzenia produktu, typie uprawy, a także o rodzaju i rozmiarze uprawy. Informacje na temat konkretnych oznaczeń znajdziesz TUTAJ.