Dietetyk ostro o największych mitach dietetycznych. "Co za głupota"
Dietetyk kliniczny dr Michał Wrzosek zadał kłam trzem najczęściej powtarzanym mitom żywieniowym, dokładnie wyjaśniając, dlaczego nie powinno się w nie wierzyć. Co ciekawe, wszystkie trzy w mediach społecznościowych powtarzane są jak mantra.
20.02.2024 17:34
Dr Michał Wrzosek to dietetyk kliniczny i trener sportowy. Jest autorem Metody Respo - jedynej polskiej diety, której efektywność potwierdzono w badaniach naukowych. W mediach społecznościowych dzieli się wiedzą na temat szeroko pojętej dietetyki i stylu życia. W jednym z filmików opublikowanych na TikToku punktuje trzy największe mity dietetyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O której jeść kolację? Dietetyk obala mity dietetyczne
Kto z nas nie słyszał o cudownej metodzie na odchudzanie, polegającej na niejedzeniu po godzinie 18? Dr Michał Wrzosek mówi wprost, że godzina spożywania posiłków nie ma znaczenia, za to liczba spożytych w ciągu dnia kalorii już tak. Jadając późną kolację, warto pamiętać o jednym:
- Jeśli kładziesz się spać późno, to nie ma nic złego w zjedzeniu kolacji o godzinie 22. Ważne, by dać sobie czas na strawienie posiłku przed snem - wyjaśnia dietetyk kliniczny na TikToku.
Dr Michał Wrzosek o dietetycznych mitach. "Co za głupota"
Kolejnym mitem, z jakim rozprawił się dr Michał Wrzosek w krótkim filmiku, jest powszechne przekonanie, że gluten i laktoza to najwięksi wrogowie zdrowej diety. Dietetyk wyjaśnił, że osoby, które nie mają medycznych przeciwwskazań, nie powinny unikać tych grup produktów. Dodał też, czym może grozić nieumiejętna ich eliminacja z diety.
- Co za głupota! Chyba że należysz do grona osób, które z przyczyn medycznych powinny unikać tych składników, ale jeśli nie masz takich problemów, to eliminacja ich na zapas nie uczyni cię szczuplejszym albo zdrowszym. Co ważniejsze, nieumiejętna eliminacja może doprowadzić do niedoborów pokarmowych - wskazał dr Michał Wrzosek.
Na końcu dietetyk wypunktował popularny mit, jakoby nie powinno się łączyć białka z węglowodanami. Ekspert wyjaśnił w jednym zdaniu, dlaczego twierdzenie to jest nieprawdziwe.
- Trzeci mit, o którym często słyszymy, a jest bzdurą, to twierdzenie, że nie można łączyć białka z węglowodanami. Nasz organizm jest doskonale przystosowany do trawienia obu tych składników naraz - podsumowuje ekspert.