Wystarczą 4 puszki i zatrucie mamy jak w banku. Podczas letnich upałów lepiej nie nawadniaj się tym napojem
Podczas rozmów na temat zatrucia kofeiną zawsze mówi się przede wszystkim o kawie i potencjalnych, ewentualnych następstwach jej nadużywania. Tymczasem doktor dietetyki Michał Wrzosek przypomina, że do zatrucia kofeiną wystarczą już 4 puszki innego popularnego napoju.
28.06.2024 07:58
Większość Polaków nie wyobraża sobie dnia bez wypicia chociaż jednej czy dwóch filiżanek kawy. Czy chodzi o jej pobudzające właściwości? A może bardziej trafia do nas sam rytuał, chwila przyjemności, jaką zapewnia nam delektowanie się tym aromatycznym, czarnym napojem? Odpowiedzi na to pytanie nie znamy; wiemy natomiast to, że niektórzy chcą z tego "źródła przyjemności" czerpać nieco za bardzo. A wtedy pojawia się zatrucie kofeiną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Doktor Michał Wrzosek — dietetyk kliniczny i trener sportowy — postanowił przybliżyć swoim sympatykom temat zatrucia kofeiną. Specjalista wyjaśnił, jak ta sprawa ma się do picia zwykłej kawy, a jak do innych napojów, o których często w tym kontekście zapominamy. Słowa Wrzoska są jasne i klarowne. Napoje energetyczne to coś znacznie bardziej niebezpiecznego od kawy.
Zatrucie kofeiną. Specjalista wyjaśnia
Doktor Wrzosek rozpoczął swój krótki wykład od pozytywnego wstępu. Przypomniał, że kawa jest napojem stosunkowo bezpiecznym, a dawka śmiertelna zawartej w niej kofeiny to dla człowieka 200-400 mg na kilogram masy ciała. Czy to jednak oznacza, że kawa może być spożywana bez żadnych ograniczeń? Absolutnie nie. Jednak przy rozwadze, jaką obdarzamy napój z ziaren kawowca, warto też pomyśleć o napojach energetycznych, których dotyczą już zupełnie inne liczby.
Już 500 mg kofeiny w organizmie może spowodować zatrucie. Osiągnięcie takiego wyniku za sprawą kawy jest możliwe, ale trzeba się nad tym dobrze "napracować". Tymczasem, jak zauważył doktor Wrzosek, taką samą wartość mają zaledwie 4 puszki napoju energetycznego. Wypicie takiej ilości tego chemicznego płynu może więc spowodować wszystkie objawy typowego zatrucia kofeiną: kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, drżenie rąk, osłabienie, wzrost ciśnienia, poddenerwowanie, uczucie niepokoju oraz problemy żołądkowe.
Sam przyznaj, że 4 puszki napoju energetycznego to relatywnie niewiele, a przecież mnóstwo osób sięga po te napoje jeden po drugim podczas dłuższych tras samochodowych. Wniosek? Bardzo prosty. Już lepiej zatrzymać się na kawę!