Zamiast jechać do Francji, robię w domu. Po finansjerkach nie zostają nawet okruszki
Francja słynie z wyjątkowych wypieków, a urocze cukiernie kryją się niemal na każdym rogu. Jednym z klasycznych deserów tej kuchni są finansjerki, czyli małe ciastka z maślanego biszkoptu z migdałami. Nie sposób im się oprzeć.
05.06.2024 | aktual.: 05.06.2024 12:20
Finansjerki to prawdziwe skarby w świecie słodkości, jednak są nieco w cieniu popularniejszych wypieków francuskich, jak croissanty czy makaroniki. Jeśli do tej pory ich nie jadłeś, najwyższa pora to zmienić. Ich lekkość i miękkość oraz subtelna słodycz sprawiają, że rozpływają się w ustach. Obok takiego deseru nie przejdzie obojętnie żaden fan słodkości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Francuskie finansjerki - jak je zrobić?
Finansjerki to małe ciastka z masy biszkoptowej, tworzonej z migdałów, białek i aromatycznego beurre noisette, czyli palonego masła. Najczęściej spotykamy je w wersji mini, wypiekane w prostokątnych lub owalnych foremkach. Świetnie smakują w towarzystwie kubka czarnej kawy, osładzając jej smak.
Palenie masła nadaje mu orzechowy, bogaty aromat. Być może w tym tkwi sekret całego smaku finansjerek? A może ukrywa się w prostocie lub migdałach? Odpowiedzi najlepiej poszukać w samym ciastku. Każdy z nas może odkryć w nim coś innego.
Składniki:
- 6 białek,
- 100 g palonego masła,
- 200 g zmielonych blanszowanych migdałów lub mąki migdałowej,
- 200-220 g cukru pudru,
- 1/2 szklanki mąki pszennej,
- maliny, truskawki lub inne owoce.
Sposób przygotowania:
- W misce lekko ubij białka, nie tworząc piany.
- Dodaj cukier puder, mąkę, masło i migdały, mieszając do uzyskania jednolitej masy.
- Foremki do finansjerek lub babeczek wysmaruj w środku masłem.
- Wlej ciasto do foremek/gniazd mniej więcej do 2/3 wysokości. Do każdej babeczki wkładaj maliny i delikatnie dociskaj, aby lekko zapadły się w masę.
- Piecz przez 20-25 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza, używając opcji termoobiegu.
- Przy pomocy patyczka sprawdź, czy babeczki się upiekły.
Jak zrobić palone masło?
- Roztop masło na małym ogniu. Nie spiesz się - masło powinno się roztopić powoli i równomiernie.
- Podgrzewaj masło, aż zacznie lekko brązowieć i nabierze orzechowego aromatu. Zajmie to około 5-10 minut. Ważne, aby masło nie przypaliło się, ponieważ nabierze gorzkiego smaku.
- Zdejmij masło z ognia i odstaw do ostygnięcia. Możesz również przecedzić je przez sitko, aby usunąć drobne grudki białka.