Zamiast ogórków Strzelczyk upycha w słoikach inne warzywo. Smak to "istna petardina"
Skoro w ogórkach małosolnych zakochaliśmy się bez pamięci, dlaczego by nie iść za ciosem? Tomasz Strzelczyk nie bierze jeńców i proponuje "istną petardinę". Co powiecie na pomidory małosolne?
23.07.2024 18:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tomasz Strzelczyk to znany kucharz i bloger, założyciel portalu oddaszfartucha.pl. Szerszej publiczności dał się poznać jako uczestnik czwartej edycji programu "Masterchef Polska", podczas której dotarł aż do finałowej piątki. Strzelczyk swoje przepisy prezentuje również w formie wideo na YouTubie. Na kanale udostępnił ostatnio instrukcję, jak krok po kroku zrobić pomidory małosolne. Widzowie nie kryli zdumienia pomysłem kucharza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tomasz Strzelczyk pokazał, jak zrobić pomidory małosolne. "Istna petardina"
Przepis Tomasza Strzelczyka część jego obserwatorów wprawił w osłupienie, kolejni czym prędzej pobiegli do kuchni i przygotowali pomidory małosolne. Z komentarzy wynika, że efekt przerósł oczekiwania:
"Super przepis, wypróbowałam, wyszły pyszne. Miałam wątpliwości co do ilości soli, ale okazało się, że niepotrzebnie. Pomidorki pyszne" - napisała jedna z internautek na YouTubie.
Wielu komentujących zwróciło uwagę na ilość soli, jaką proponuje Strzelczyk w przepisie na pomidory małosolne - to jedna czubata łyżka na pół litra wody. Warto jednak zaznaczyć, że pomidory małosolne w zalewie spędzą dobę, maksymalnie trzy. A sama nazwa "małosolne" nie wzięła się od małej ilości soli, a od tego, że ogórki czy pomidory spędzają w niej mało czasu.
Pomidory małosolne. Przepis Tomasza Strzelczyka
Składniki:
- 2 kg małych pomidorów, mogą być na gałązce,
- kilka kwiatów kopru,
- 3-4 liście winogron lub porzeczki,
- 2 liście wiśni,
- 1 liść chrzanu,
- mały kawałek chrzanu,
- 10 ząbków czosnku,
- 1 łyżka pieprzu w ziarnach,
- 1 czubata łyżka soli kamiennej niejodowanej na 500 ml wody gazowanej.
Przygotowanie:
- Umyte i osuszone pomidory ponakłuwaj wykałaczką.
- Ząbki czosnku obierz i lekko zgnieć dłonią.
- Chrzan obierz i pokrój w plasterki.
- Do słoika wrzuć czosnek i chrzan, pieprz w ziarnach, liść laurowy, kwiaty kopru, liść chrzanu, liście wiśni, liść winogrona (lub porzeczki).
- Następnie włóż do słoika pomidory, przekładając kolejne warstwy gałązkami kopru i liśćmi winogron. Ułóż je ciasno, ale nie na tyle, by były zmiażdżone. Na wierzchu ułóż liść winogrona.
- Wodę gazowaną wymieszaj z solą - tyle, by przykryła pomidory. Słoik przykryj zakrętką, ale nie zakręcaj go dokładnie.
- Pozostaw w temperaturze pokojowej na 24 godziny.