PoradyZauważył na drzewie i był przeszczęśliwy. Po usmażeniu smakowały jak kurczak

Zauważył na drzewie i był przeszczęśliwy. Po usmażeniu smakowały jak kurczak

Żółciak siarkowy nazywany jest "leśnym kurczakiem"
Żółciak siarkowy nazywany jest "leśnym kurczakiem"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

03.10.2024 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Świat grzybów zdecydowanie kryje smaki, które wielu osobom się nie śniły. Podczas leśnych spacerów warto rozglądać się nie tylko za kurkami, maślakami, borowikami i podgrzybkami. Na pniach rośnie jeden okaz, który pokochasz od razu po przygotowaniu.

Na Facebooku pojawił się post użytkownika, który znalazł nietypowy grzyb nazywany "kurczakiem" z lasu. Ten żółto-pomarańczowy grzyb, rosnący na drzewach liściastych, można przygotować tak, że smakuje jak wspomniany kurczak. Brzmi dość nieprawdopodobnie, ale po spróbowaniu wszystko staje się jasne. Ilość umami, czyli tzw. "mięsnego" smaku w grzybach jest naprawdę spora, a w tym przypadku w połączeniu z odpowiednią konsystencją, zamienia żółciaka w leśnego kurczaka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozglądaj się za tym grzybem

Żółciaka siarkowego można znaleźć głównie na drzewach takich jak dęby czy kasztanowce, zwłaszcza od maja do lipca, ale młodsze owoce można napotkać również jesienią, więc warto mieć oczy szeroko otwarte na grzybobraniu. Grzyb ten wyróżnia się wielkością od 10 do 50 cm średnicy oraz intensywnym żółto-pomarańczowym kolorem. Ważne jest, aby zbierać tylko młode okazy, ponieważ starsze są twarde i niejadalne. Przed zerwaniem warto sprawdzić miękkość spodu kapelusza.

Żółciak siarkowy zwany kurczakiem z drzewa
Żółciak siarkowy zwany kurczakiem z drzewa© Pixabay

Młode owocniki mają intensywnie żółtą barwę, która z wiekiem blednie. Starsze okazy często są bardziej pomarańczowe lub białe. Oprócz spodu kapelusza warto zwrócić uwagę na całą strukturę grzyba. Młode żółciaki są miękkie i soczyste, starsze stają się twarde i łykowate. Zawsze dokładnie oglądaj grzyba i w razie wątpliwości skonsultuj się z ekspertem.

Nie należy zbierać żółciaka siarkowego rosnącego na cisie, ponieważ istnieje ryzyko, że grzyb wchłonie toksyczne substancje z drzewa.

Jak wykorzystać żółciaka w kuchni

Żółciak siarkowy to ciekawy grzyb, który może być ciekawą alternatywą dla mięsa. Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni i chcesz spróbować czegoś nowego, warto go poszukać w lesie (oczywiście, jeśli wiesz, jak go rozpoznać) i przygotować pyszne danie.

Żółciak siarkowy
Żółciak siarkowy © Canva | altocumulus

Przed użyciem żółciaka siarkowego należy go obgotować przez 10-20 minut. Pomimo wydzielania nieprzyjemnego zapachu podczas gotowania, grzyb ten świetnie nadaje się na tarty, pasztety czy kotlety. Można go także panierować i smażyć jak klasyczne kotlety. To świetny zamiennik dla kurczaka, który urozmaici twoją dietę.

poradyŻółciak siarkowygrzyby