PoradyMoja babcia zawsze tak robiła, nim zamroziła grzyby. Później smakowały jak świeże

Moja babcia zawsze tak robiła, nim zamroziła grzyby. Później smakowały jak świeże

O tym trzeba pamiętać podczas mrożenia grzybów.
O tym trzeba pamiętać podczas mrożenia grzybów.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | paolo gallo

02.10.2024 19:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uwielbiamy zbierać grzyby i robić z nich zapasy. Jak często się mówi to, nasz sport narodowy. I nawet chętniej przeznaczamy w pierwszej kolejności grzyby na zapasy niż na bieżące dania. Wiadomo, podgrzybki czy prawdziwki muszą być do potraw na Boże Narodzenie. Dlatego często decydujemy się na mrożenie.

Jak to zrobić, by grzyby po rozmrożeniu smakowały jak świeże? Moja babcia ma na to kilka patentów. Ważny jest już pierwszy krok i ostra selekcja. Do mrożenia sprawdzają się tylko młode i jędrne egzemplarze, bez uszkodzeń. A jeśli chodzi o gatunek, prawie każdy się do tego nadaje. Najczęściej jednak robimy zapasy podgrzybków, prawdziwków, koźlaków i te po rozmrożeniu mają lepszy smak niż grzyby blaszkowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co jeszcze jest ważne?

Im mniej wilgoci, tym lepiej zamrożone grzyby. Dlatego trzeba przyłożyć się do oczyszczania. Najlepiej pozbyć się zabrudzeń pędzelkiem, a potem tylko wypłukać grzyby pod bieżącą wodą. Następnie trzeba je dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym. To bardzo ważne, bo gdy zamrozisz wilgotne grzyby, po rozmrożeniu ich konsystencja nie będzie najlepsza, staną się gumowate.

Obgotowywać, blanszować lub mrozić surowe? Tu nie ma jasnej odpowiedzi. Gdy obgotujesz grzyby (do 10 minut), zmniejszy się ich objętość i łatwiej je będzie przechowywać. Jednak w ten sposób utracą część swoich walorów smakowych. Zdecydowanie najwięcej mają ich zamrożone grzyby surowe. Jednak wtedy trzeba je znacznie szybciej wykorzystać, bo w ciągu kilku miesięcy. Gdy zaś przegotujesz grzyby, możesz ich używać do kolejnego sezonu.

Nie mogą się posklejać. Gdy zdecydujesz się gotować grzyby, trzeba je potem wystudzić i osuszyć. Surowe od razu po osuszeniu układaj na płaskich tackach. Gdy grzyby się zamrożą, przesyp je do woreczków lub pojemników przeznaczonych do mrożenia. Dzięki temu nie będą posklejane.

Odpowiednie pojemniki. Muszą być szczelne. Sprawdzą się zarówno te plastikowe, jak i sylikonowe. Warto je podpisać - nazwa grzybów i data mrożenia ułatwi potem planowanie pysznych potraw. Trzeba też pamiętać, że grzybów nie rozmraża się, tylko od razu do nich dodaje.