Zmiany dotyczące jedzenia na wynos. Polacy, którzy je kupują, mogą się nieźle wkurzyć
Od 1 stycznia 2024 r. w Polsce obowiązują nowe przepisy, które wprowadzają dodatkowe opłaty za jednorazowe opakowania do żywności i napojów. Oznacza to, że za kubek na kawę lub pojemnik na jedzenie z fast foodu będziemy musieli zapłacić więcej.
05.01.2024 | aktual.: 05.01.2024 23:24
Od nowego roku Polacy zauważą istotne zmiany w zakresie jedzenia na wynos. Wprowadzone przepisy, obowiązujące od 1 stycznia 2024 r., przewidują dodatkowe opłaty za jednorazowe opakowania i produkty jednorazowego użytku. To efekt dostosowania się do unijnych regulacji dotyczących stosowania jednorazowego plastiku. Jak te zmiany wpłyną na nasze codzienne nawyki żywieniowe?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedzenie na wynos będzie droższe
Najbardziej zauważalnym aspektem nowych przepisów jest wprowadzenie opłat za jednorazowe opakowania, takie jak kubki na napoje czy pojemniki na żywność. Kubki na napoje wraz z pokrywkami i wieczkami podlegają opłacie w wysokości 20 groszy za sztukę. Natomiast pojemniki na żywność, używane zarówno na miejscu, jak i na wynos, obarczone są dodatkową opłatą wynoszącą 25 groszy za jednostkę. Te regulacje obejmą między innymi pojemniki na jedzenie typu fast food.
Opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadami
Poza opłatami za jednorazowe opakowania, nowe przepisy wprowadzają również opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z tych opakowań. Stawki tych opłat wynoszą:
- 10 groszy za 1 kg pojemników na żywność, paczek i owijek wykonanych z elastycznych materiałów zawierających żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia z paczki lub owijki bez żadnej dalszej obróbki, pojemników na napoje o pojemności do trzech litrów, kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego;
- 1 grosz za sztukę wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtrów zawierających tworzywa sztuczne sprzedawanych do używania łącznie z wyrobami tytoniowymi;
- 1 grosz za sztukę chusteczek nawilżanych i balonów.
Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do obrotu jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, będą musieli płacić dodatkowe opłaty na rzecz gmin, które będą pokrywały koszty zagospodarowania tych odpadów.
Opłaty za jednorazowe opakowania to jeden z elementów działań mających na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Nowe przepisy mają przyczynić się do tego, aby konsumenci częściej wybierali opakowania wielokrotnego użytku.