Znana szefowa kuchni tak przygotowuje jabłka do racuchów. Wychodzą jeszcze pyszniejsze
Jesienią racuchy można smażyć nawet codziennie. Kiedy robi się chłodno, mamy przecież ochotę na coś ciepłego już od rana. Takie śniadania lubią nawet szefowe kuchni. Beata Śniechowska ma świetny patent na racuchy.
25.10.2024 16:25
Beata Śniechowska zwyciężyła kilka lat temu drugą edycję "MasetrChefa". Od tego czasu jej życie bardzo się zmieniło. Napisała kilka książek kulinarnych, prowadzi dwie restauracje we Wrocławiu. Swoje przepisy pokazuje też na IG w cyklu "Chodź zrobimy". Tam właśnie zdradziła swój przepis na racuchy z jabłkami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy kochają racuchy
Racuchy? Tu już wszystko zostało powiedziane. Te małe placki smażone na złoty kolor, które kojarzą się z kuchnią babci wcale nie wychodzą z mody. Ich przygotowanie jest bardzo proste, bazują tylko na kilku składnikach. Potrzebna jest mąka, płyn, czyli woda, mleko, mleko zsiadłe, kefir lub maślanka oraz jajka. Do tego dochodzą tak zwane spulchniacze, tu do wyboru są drożdże, proszek do pieczenia, soda oczyszczona. To dzięki nim racuchy są mięciutkie i pulchne. Klasycznym dodatkiem do nich są jabłka. Takie danie uchodzi za kwintesencję jesieni.
Co dodać ro racuchów?
Racuchy z jabłkami? Nic nowego, każdy zna przepis. Jednak sposób w jaki Beata Śniechowska przygotowuje do nich jabłka, zaskoczy wielu z nas. Używa kwaśnych jabłek typu antonówki lub renety. Obiera je ze skórki, kroi w kostkę. Tak przygotowane owoce przesmaża na maśle, potem dodaje cukier i cynamon. Jabłka powinny być pięknie skarmelizowane. I tak przygotowane owoce zanurza w cieście. Takie racuchy wręcz rozpływają się w ustach, a jabłkach mają niesamowity posmak. Komentarze pod wpisem o racuchach są bardzo pozytywne, tylko dwa przykłady:
Najlepsze! Robiłam już kilka razy.
Uwielbiam. Robię racuchy z tego przepisu. Są najlepsze - piszą fani.
Racuchy z przepisu Beaty Śniechowskiej
Składniki:
- 200 g mąki pszennej,
- 250 g maślanki lub zsiadłego mleka,
- 1 jajko,
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej,
- ½ łyżeczki soli morskiej,
- masło klarowane lub olej do smażenia.
Jabłka:
- 400 g kwaśnych jabłek np. antonówki lub szara reneta,
- 40 g masła,
- 30 g cukru,
- cynamon do smaku.
Dodatkowo:
- 2 łyżki cukru trzcinowego,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- jogurt grecki lub kwaśna śmietana.
Sposób przygotowania:
- Jabłka obieramy, kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy jabłka i smażymy. Jak jabłka zaczną skwierczeć na gorącej patelni, dodajemy cukier, a po chwili cynamon. Krótko przesmażamy, aby jabłka zmiękły, ale się nie rozpadły.
- W misce łączymy maślankę z jajkiem, mąką, dodajemy sodę oraz sól. Wszystko mieszamy. Na koniec dodajemy ok. 70 proc. ostudzonych jabłek. Na patelni rozgrzewamy klarowane masło, nakładamy porcję placków i smażymy na złoto z dwóch stron.
- Dodatkowo możemy obtoczyć racuchy w mieszance cukru z cynamonem. Podajemy z gęstym jogurtem lub kwaśną śmietaną i wykładamy resztę jabłek.