Znienawidzona i budząca niesmak? Nie każdy umie ją przyrządzać
Niektórzy krzywią się na jej widok, ale wątróbka drobiowa to bez wątpienia produkt, który powinien gościć w naszej kuchni. Jest skarbnicą cennych składników odżywczych, ale również posiada dużo walorów kulinarnych i można ją przetworzyć na wiele smacznych sposobów. Oto kilka z nich…
17.02.2024 13:05
Pierogi z wątróbką drobiową i fasolą
Fasolę perłową (szklanka) opłukujemy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na dwie godziny, a później gotujemy i odcedzamy. Wątróbkę (20 dag) obieramy z błon, większe kawałki kroimy na pół i smażymy. Na koniec mielimy ją w maszynce z cebulą pokrojoną w kostkę, dodajemy fasolę, jajko i solidną porcję startego sera żółtego, doprawiamy solą i pieprzem.
Przygotowujemy ciasto na pierogi. Do 300 g mąki pszennej dodajemy szczyptę soli, a później powoli wlewamy roztopione masło (20 g), cały czas mieszając. Następnie dokładamy roztrzepane jajko i zagniatamy wszystko na gładką masę.
Gotowe ciasto odkładamy na pół godziny, a po tym czasie dzielimy na kilka kawałków, każdy rozwałkowując na placek o grubości 2-3 mm. Szklanką wycinamy kółka, na które nakładamy czubatą łyżeczkę farszu, Na koniec pierogi dokładanie zlepiamy i wrzucamy partiami do wrzącej, osolonej wody z dodatkiem łyżeczki oleju. Gdy wypłyną na powierzchnię, gotujemy jeszcze około dwóch minut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szaszłyki z wątróbką drobiową
Wątróbkę kroimy na kawałki, każdy owijamy cienkim plasterkiem szynki (świetnie sprawdzi się włoskie prosciutto czy hiszpańskie serrano). Nadziewamy na patyczki do szaszłyków, przekładając każdy kawałek wątróbki świeżym liściem melisy lub szałwii oraz pokrojonym w duże kostki jabłkiem, doprawionym solą, pieprzem i majerankiem. Pieczemy w piekarniku lub na grillu.
Tarta z wątróbką drobiową
Wątróbkę (500 g), wymoczoną wcześniej przez kilka godzin w mleku, podsmażamy na patelni przez kilka minut, a następnie to samo robimy z posiekanymi szalotkami (2), czosnkiem (2 ząbki) i solidną szczyptą suszonego majeranku. Wszystko mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem, dolewamy koniak (pół szklanki) i zagotowujemy. Zdejmujemy z ognia, dodajemy śmietanę kremówkę (¼ szklanki), blendujemy na gładką masę.
Ciasto francuskie wyłożone w formie do tarty podpiekamy przez 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st., następnie wykładamy na nie masę wątróbkową i pieczemy 40-50 minut, aż środek się zetnie. Podajemy z sosem jabłkowo-chrzanowym. Jak go przyrządzić? Starte jabłko (2 łyżki) i chrzan (łyżka) mieszamy z majonezem (pół szklanki), doprawiając świeżo zmielonym pieprzem.
Pulpeciki z wątróbki drobiowej
Wątróbkę (200-300 g) dokładnie oczyszczamy, lekko podsmażamy, po czym mielimy w maszynce. Następnie dodajemy surowe jajko, miękkie masło (łyżka) oraz przeciśnięty przez praskę czosnek (5 ząbków). Mieszamy, doprawiamy solą, pieprzem i suszonym majerankiem. Na koniec dosypujemy bułkę tartą (3-4 łyżki), znów mieszamy, po czym formujemy niewielkie kulki, które gotujemy w osolonej wodzie, aż do wypłynięcia. Pulpeciki można gotować bezpośrednio w rosole, który nabierze wówczas jeszcze bogatszego smaku.
Wątróbka drobiowa z miodem pitnym
Wątróbkę (750 g) oczyszczamy z błon i kroimy w plastry o grubości około centymetra. Oprószamy mąką i obsmażamy na rozgrzanym oleju, razem z pokrojoną w krążki cebulą. Gdy wątróbka się zarumieni, dokładamy suszone jabłka (ok. 100 g) i zalewamy miodem pitnym (szklanka). Gotujemy przez około kwadrans, po czym serwujemy z pieczonymi ziemniakami lub ziemniaczanym puree.
Mus z wątróbki drobiowej
Jak przygotować pyszne smarowidło do chleba, grzanek czy krakersów? Na początku oczyszczamy wątróbkę drobiową (około pół kilograma) z błon i włókien, a następnie kroimy w kostkę i oprószamy mąką. Na patelni z rozgrzanym olejem podsmażamy 3-4 ząbki czosnku, posiekaną cebulę oraz pół jabłka, obranego, pozbawionego gniazd nasiennych i podzielonego na mniejsze cząstki. Gdy wszystko się lekko zarumieni, dodajemy wątróbkę. Posypujemy suszonym tymiankiem i rozmarynem. Wątróbkę podsmażamy ze wszystkich stron, a następnie do naczynia dolewamy 30 ml słodkiego wina (madery albo porto). Dusimy, aż alkohol się zredukuje, po czym dolewamy 10 ml czegoś mocniejszego – koniaku, brandy albo whisky. Dusimy jeszcze kilka minut.
Po lekkim przestudzeniu wkładamy wszystko (razem z powstałym płynem) do blendera kielichowego, doprawiamy solą, pieprzem i posiekaną natką pietruszki, a następnie miksujemy na gładką i puszystą masę. Jeśli jest zbyt sztywna, możemy dolać trochę rozpuszczonego masła lub śmietany kremówki. Gotowy mus umieszczamy na kilka godzin w lodówce, aż odpowiednio stężeje.