PrzepisKuchnia azjatyckaZrób zamiast tradycyjnej kapusty kiszonej. Jelita będą ci wdzięczne

Zrób zamiast tradycyjnej kapusty kiszonej. Jelita będą ci wdzięczne

Kiszonki to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Na nasze jelita działają jak kojący plaster. Warto wybierać je nie tylko pod postacią tradycyjnych kiszonych ogórków czy kapusty z beczki. Koreański przepis pokochają wszyscy miłośnicy pysznych nowości.

Kimchi
Kimchi
Źródło zdjęć: © Pyszności

07.11.2024 10:18

Chociaż polska kuchnia zdecydowanie kiszonkami stoi, to również w innych krajach doszukać się można fermentowanych inspiracji. Kisić można wiele warzyw i owoców, ogranicza nas tylko wyobraźnia. W koreańskich domach króluje przede wszystkim kimchi. Można pokusić się o stwierdzenie, że to odpowiednik naszej kapusty kiszonej na Dalekim Wschodzie, jednak lista składników jest dłuższa. Warto jednak spróbować przygotować je przynajmniej raz - nie bez powodu kimchi pokochali nie tylko Koreańczycy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest kimchi?

Kimchi to tradycyjne koreańskie danie, które jest nieodłącznym elementem tamtejszej kuchni. Znaleźć je można niemal w każdym domu, czasem w naprawdę szalonych ilościach. Podaje się je do ryżu, wrzuca do kanapek lub traktuje jak surówkę do obiadu.

Kimchi - Pyszności
Kimchi - Pyszności© Canva | ma-no

Pod nazwą kimchi kryje się mieszanka kiszonych warzyw, zazwyczaj przygotowywana na bazie kapusty pekińskiej. Istnieją również liczne wariacje z innymi warzywami, takimi jak rzodkiewka, ogórek czy szczypiorek, ale to pekinka cieszy się największą popularnością.

Jedna z najzdrowszych przekąsek

Podobnie jak w przypadku kiszonek, kimchi powstaje w procesie fermentacji mlekowej, która nadaje mu charakterystyczny, lekko kwaśny smak i chrupiącą teksturę. Jak na kiszonki przystało, jest również wyjątkowym produktem, który wspiera nasze jelita. Zawarte w kimchi probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, pomagają w utrzymaniu równowagi mikrobiomu, co przekłada się na lepsze trawienie, wzmocnienie układu odpornościowego i poprawę ogólnego samopoczucia. Zawarty w kimchi błonnik pomaga uzyskać uczucied sytości, dzięki czemu to dobry sprzymierzeniec diety.

Kimchi
Kimchi© Adobe Stock | Frans Rombout

Kimchi ma również dużo witamin A, C, B1, B2 oraz żelaza. Dzięki temu korzystnie wpływa nie tylko na jelita, ale również na wzrok, kondycję skóry, włosów i paznokci, regulację poziomu cukru we krwi czy ogólną sprawność organizmu.

Przepis na domowe kimchi

Podstawą kimchi jest pasta gochugaru, którą dostać można w sklepach z azjatycką żywnością, w trakcie tygodni tematycznych w supermarketach lub po prostu zamówić przez internet.

Składniki:

  • główka kapusty pekińskiej,
  • 2 marchewki,
  • kawałek imbiru,
  • pół szklanki ząbków czosnku,
  • 2 łodygi szczypiorku,
  • biała część pora,
  • cebula,
  • ⅔ szklanki soli,
  • 2-4 łyżki pasty gochugaru (w zależności od preferencji ostrości),
  • 2 łyżki mąki ryżowej,
  • 1 łyżka cukru,
  • 4-6 łyżek sosu rybnego.

Sposób przygotowania:

  1. Kapustę oczyść i pokrój na mniejsze kawałki. Posyp solą i odstaw na półtorej godziny, aby zmiękła.
  2. Po tym czasie dokładnie opłucz i odciśnij.
  3. Zagotuj wodę z mąką ryżową, tworząc kleik. Ostudź.
  4. Następnie dodaj starty imbir, zblendowany czosnek, gochugaru, cukier i sos rybny. Dokładnie wymieszaj.
  5. Marchewkę zetrzyj, por pokrój w plasterki, a cebulę i szczypiorek posiekaj. Dodaj do pasty kimchi.
  6. Wymieszaj przygotowaną pastę z kapustą. Użyj rękawiczek, aby dokładnie pokryć każdy listek kapusty.
  7. Przełóż kimchi do wysterylizowanych słoików lub pojemników. Przez dwa dni trzymaj w temperaturze pokojowej, a następnie przenieś do lodówki.

Im dłużej będzie leżakowało, tym bardziej intensywny będzie jego smak - oceń, który najbardziej przypadnie ci do gustu. Smacznego!

przepisInspiracjekimchi