100 lat temu obowiązkowy na świątecznym stole. Deser, który działa jak plasterek na jelita
Dziś odszedł nieco w zapomnienie i kojarzy się raczej z deserem z przedszkola, ale przed laty często gościł na świątecznym stole. Świetnie sprawdzi się na zakończenie ciężkiej uczty, pełnej grzybów i kapusty. Za taki deser jelita będą wdzięczne.
16.12.2024 15:43
Kisiel żurawinowy to przysmak, który w przedwojennej Polsce gościł obowiązkowo w czasie Świąt. To deser, który był odpowiedzią na ciężkie czasy. Gospodynie poszukiwały wtedy tanich przepisów, które pozwolą w smaczny sposób świętować Boże Narodzenie. Popularny był wtedy właśnie kisiel, który przygotowuje się z kilku prostych i tanich składników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kisiel z żurawiny - przysmak sprzed lat
Przepis na kisiel znaleźć można było niemal w każdej książce kucharskiej z przełomu XIX i XX wieku. Podawano go na ciepło i na zimno, jako słodki finisz wigilijnej kolacji. Jego intensywny, czerwony kolor i nieco cierpki smak świetnie zamykają całą ucztę. Gęsta, kojąca konsystencja sprawia, że kisiel jest idealnym deserem, który nie tylko zaspokaja słodkie podniebienia, ale również działa kojąco na żołądek.
Żurawina jest bogata w witaminę C, która wzmacnia odporność, oraz antyoksydanty, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Błonnik zawarty w owocach, z których przygotowujemy kisiel, wspomaga perystaltykę jelit, poprawiając trawienie i zapobiegając zaparciom. Kisiel działa jak opatrunek na podrażnione jelita, tworząc na ich błonach ochronną warstwę, która przyspiesza gojenie. Na dodatek jest lekkostrawny, dzięki czemu pomoże uspokoić układ pokarmowy po wielkiej, świątecznej uczcie.
Składniki:
- 300 g świeżej lub mrożonej żurawiny,
- 400 ml wody,
- laska cynamonu,
- kilka goździków,
- cukier do smaku
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- opcjonalnie: bita śmietana do podania.
Sposób przygotowania:
- Żurawinę lekko rozgnieć, włóż do rondelka i zalej wodą. Dodaj laskę cynamonu i kilka goździków.
- Gotuj na średnim ogniu, aż owoce zmiękną i puszczą sok.
- Przecedź gorący wywar przez sitko, aby oddzielić owoce od płynu. Otrzymany sok przelej z powrotem do rondelka.
- Podgrzej ponownie przecedzony sok.
- W niewielkiej ilości zimnego soku żurawinowego rozprowadź mąkę ziemniaczaną, dokładnie mieszając, aby nie było grudek.
- Wlej zawiesinę z mąki do gotującego się soku, ciągle mieszając. Gotuj na małym ogniu, aż kisiel zgęstnieje.
Gotowy kisiel przelej do pucharków i podawaj na ciepło lub na zimno. Udekoruj bitą śmietaną. Smacznego!