Bakłażany pozbawiam miąższu, faszeruję zdrową mieszanką i zapiekam. Nie ma lepszego obiadu na lato
Pieczone, soczyste, doskonale smaczne i kompletnie... bezmięsne. Faszerowane bakłażany z tego przepisu mogą stanowić ciekawą przekąskę na wieczór z przyjaciółmi lub pełnoprawny obiad, który z całą pewnością posmakuje również twojej rodzinie. U mnie się to sprawdziło!
22.07.2024 16:43
Jeśli o faszerowane warzywa chodzi, prym w kuchniach Polaków wiodą aktualnie cukinia, pomidor i papryka. Nie ma w tym nic dziwnego — te pozycje aż proszą się o to, by wypełnić je pysznym nadzieniem i, po krótkiej chwili spędzonej w piekarniku, skonsumować z trzęsącymi się uszami. Od niedawna wychodzę jednak z założenia, że to trio jest niekompletne i należałby skomponować zgrany kwartet. Do zacnego grona wspomnianych warzyw dodałem bakłażana. I nie żałuję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaki farsz pasuje do tego ciekawego, nadal postrzeganego w nieco "egzotycznych" normach warzywa? Receptura, którą jakiś czas temu odnalazłem, wskazywała między innymi na soczewicę, ser i koncentrat pomidorowy. Oczywiście nie zabraknie również innych warzyw i przypraw, które dopieszczą całość. Przepis jest absolutnie bezmięsny, ale — według moich obserwacji — powinien on posmakować nie tylko wegetarianom, ale także tym, dla których kotlet schabowy i mielone co niedziela jest niczym świętość.
Jeśli ten wstęp cię zaciekawił, to zapraszam do przepisu. To naprawdę bułka z masłem, a efekt przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania!
Faszerowane i pieczone bakłażany
Składniki:
- 2 bakłażany, twarde, jędrne, o błyszczącej skórce,
- 1 szklanka soczewicy,
- 1 cebula,
- oliwa z oliwek,
- 4 ząbki czosnku,
- 1 marchewka,
- 1 czerwona papryka,
- 3 małe pomidory,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- przyprawy: oregano, papryka słodka, trochę chilli, kumin, sól i pieprz
- 100 g sera żółtego w kostce,
- koperek,
- natka pietruszki.
Sposób przygotowania:
- Bakłażany kroję wzdłuż na pół i przy pomocy łyżki pozbywam się miąższu (nie wyrzucam!). Można zostawić go trochę po bokach, żeby farsz lepiej trzymał się w środku.
- Potem nacieram warzywa solą i odstawiam na pół godziny. Po tym czasie spłukuje je, wycieram ręcznikiem papierowym i piekę 20 minut w 190 stopniach.
- Soczewicę gotuję zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie odcedzam i studzę. Cebulę drobno siekam i podsmażam na patelni. Dodaję startą marchew, przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekaną paprykę i miąższ bakłażana. Doprawiam i całość podsmażam.
- Następnie podlewam warzywa koncentratem pomidorowym i dorzucam pomidory. Smażę kolejne 5 minut. Na koniec wsypuję soczewicę.
- Przygotowanym w ten sposób farszem wypełniam bakłażany. Przekładam je do naczynia żaroodpornego (wcześniej smaruje je tłuszczem), posypuję startym serem i ponownie piekę — tym razem 15 minut w 200 stopniach. Podaję jeszcze ciepłe, posypane zieleniną i pokrojone na mniejsze kawałki.