NewsyCała prawda o energetykach. Michał Wrzosek ujawnił, co się w nich znajduje

Cała prawda o energetykach. Michał Wrzosek ujawnił, co się w nich znajduje

Cała prawda o energetykach. Michał Wrzosek ujawnił, co się w nich znajduje
Cała prawda o energetykach. Michał Wrzosek ujawnił, co się w nich znajduje
Źródło zdjęć: © YouTube

15.06.2024 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Energetyki to napoje, po które sięgamy, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii. Ale czy na pewno są one dla nas zdrowe? Znany dietetyk Michał Wrzosek w swoim najnowszym filmie na YouTube przybliża nam skład energetyków i ujawnia, co warto wiedzieć o tych napojach, zanim po nie sięgniemy.

Energetyki budzą skrajne emocje — jedni je uwielbiają, inni unikają jak ognia. Michał Wrzosek, znany dietetyk, postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tych popularnych napojów. Co naprawdę kryje się w energetykach i na co należy zwrócić uwagę przed sięgnięciem po puszkę? Oto co warto wiedzieć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Energetyki – co warto o nich wiedzieć? Michał Wrzosek tłumaczy

Energetyki to napoje bezalkoholowe, najczęściej gazowane, których głównym zadaniem jest poprawa skupienia i samopoczucia. Wrzosek w najnowszym filmie na YouTube przybliża ich skład i tłumaczy, co powinniśmy wiedzieć na ich temat.

Cukier, kofeina i… co jeszcze?

Na pierwszy ogień Wrzosek bierze skład energetyków. Oprócz wody, która stanowi ich podstawę, znajdziemy w nich cukier (w postaci sacharozy lub glukozy), który odpowiada za słodki smak napoju. W wersjach "zero" cukier zastępowany jest słodzikami. Dalej na liście składników znajdują się substancje pobudzające, czyli kofeina i tauryna.

Ekspert zwraca uwagę, że w energetykach możemy również znaleźć inne składniki wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego, takie jak żeń-szeń. Nie brakuje w nich również dwutlenku węgla, który odpowiada za gazowanie napoju, regulatorów kwasowości oraz witamin z grupy B.

Ile kofeiny kryje się w puszce?

Dietetyk wyjaśnia, że bezpieczna dawka kofeiny dla dorosłego człowieka to 400 mg dziennie. Średnio energetyk zawiera 30-32 mg kofeiny na 100 ml.

Michał Wrzosek przestrzega przed nadmiernym spożyciem energetyków z guaraną. Ekstrakt z tej rośliny zawiera bowiem sporą ilość kofeiny (1 gram guarany to 40 mg kofeiny) oraz inne alkaloidy o podobnym działaniu. Problem polega na tym, że ekstrakt ten często dodawany jest do produktów, które już zawierają sporą dawkę kofeiny, co może prowadzić do jej nadmiernego spożycia.

Energetyki dla dzieci i młodzieży?

Wrzosek stanowczo odradza spożywanie energetyków przez dzieci i młodzież. Nadmierna ilość kofeiny u młodych osób może prowadzić do szeregu niepożądanych skutków, takich jak wzrost ciśnienia tętniczego, bezsenność, kołatanie serca, uczucie niepokoju, nudności, bóle głowy i brzucha, a nawet drżenie rąk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

CAŁA PRAWDA O ENERGETYKACH 🔋

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także