PoradyCo dzieje się z organizmem, gdy jesz za dużo soli? Wiele osób nie jest świadomych

Co dzieje się z organizmem, gdy jesz za dużo soli? Wiele osób nie jest świadomych

Solenie ciasta
Solenie ciasta
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Alfred Hofer
09.02.2024 18:03, aktualizacja: 09.02.2024 18:17

Sól jest wszędzie. W każdej potrawie, przekąsce czy nawet w słodyczach. Jeśli nie ograniczymy jej zawczasu, czekają nas poważne konsekwencje zdrowotne. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Wyjaśniamy.

Język jest niezwykle ważnym organem. To właśnie dzięki językowi potrafimy mówić, ale też rozpoznajemy smaki. Ten wyjątkowy organ rozpoznaje pięć podstawowych smaków — słodki, słony, ostry, kwaśny i umami. Sól jest jednym z podstawowych produktów spożywczych, które nadają potrawom słony smak.

Od lat mówi się o uzależnieniu od cukru. Mało wspomina się o soli, która podobnie jak cukier, znajduje się w niemalże każdym produkcie spożywczym. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na co dzień spożywamy za dużo soli, co negatywnie odbija się na zdrowiu. Jakie są pierwsze objawy nadmiernego spożycia soli? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sól nie taka zdrowa, jak ją malują

Sól jest jednym z najważniejszych produktów spożywczych. Niewielki dodatek soli całkowicie odmieni smak każdego dania. Ten niepozorny proszek dłuży także jako substancja konserwująca, a nawet pełni rolę elektrolitu. Niewielka ilość soli jest niezbędna dla prawidłowej pracy organizmu.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy zaczynamy spożywać jej za dużo. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia powinnyśmy przyjmować nie więcej niż 5 g soli w ciągu doby. Większość z nas spożywa jej zdecydowanie więcej, co niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak nadciśnienie, udar czy choroba wieńcowa.

Pierwsze objawy nadmiaru soli w organizmie. Łatwo je przeoczyć

Nasz organizm składa się w 70 proc. z wody. Wydalamy ją wraz z moczem, dlatego też każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej dwa litry płynów, z czego większość powinna stanowić woda. Zdarza się, że organizm zaczyna magazynować wodę. Rozpoznasz to po obrzęku na twarzy i ciele. To jeden z objawów nadmiernego spożycia soli, bowiem ten składnik zatrzymuje wodę w organizmie.

Po posiłku musisz wypić szklankę wody? Przyjrzyj się swojej diecie. Najprawdopodobniej spożywasz za dużo soli, przez co odczuwasz nieustanne pragnienie. Kolejnym, równie częstym objawem nadmiernego spożycia soli są migreny. Badania naukowców wykazały, że nadmiar sodu może przyczynić się do intensyfikacji migreny. W skrajnym przypadku może doprowadzić to do nadciśnienia tętniczego, co zwiększa ryzyko udaru i choroby wieńcowej.

Zdrowie jest najważniejsze. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem jak najdłużej, ogranicz sól w diecie. Zacznij od małych kroków i stopniowo zmniejszaj ilość przyprawy, aż dojdziesz do momentu, w którym będziesz przyjmować nie więcej niż 1/4 łyżeczki soli dziennie — tylko tyle potrzebuje jej nasz organizm.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także