Co roku na Dzień Dziadka robię pieczeń w glazurze. Jej smak jest nie do podrobienia
Co zrobić na rodzinny obiad z okazji Dnia Dziadka? Już się nie zastanawiam i nie wymyślam nic nowego. Od kilku lat stawiam na pieczeń w glazurze i rodzina jest zachwycona. Mnie podoba się także to, że jej przygotowanie jest wyjątkowo proste.
Pieczeń z wieprzowiny to danie, które zawsze robi wrażenie na gościach. Można je pięknie podać, pasuje do niej wiele dodatków i sosów. Dzięki temu porcja na każdym talerzu może wyglądać nieco inaczej. Nie ma osoby, która byłaby niezadowolona, ale wiadomo, że tego dnia najważniejsi są dziadkowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za każdym razem piekę pieczeń w worku. Następnie serwują ją z genialnym sosem
Najlepsze mięso na pieczeń
Na pieczeń nadaje się większość gatunków mięsa, ale do glazury idealnie pasuje wieprzowina. Warto wybrać jak najwyższej jakości łopatkę lub szynkę wieprzową. Przyprawy również pełnią ważną rolę, a do wieprzowiny najbardziej pasuje czosnek, tymianek i majeranek, bo podkreślają jej naturalny smak. Mięso nacieram przyprawami i marynuje już dzień wcześniej, wtedy jego aromat jest najlepszy.
Marynata, która zapewnia chrupkość
Do marynaty, którą przygotowuję do wieprzowiny, dodaję brązowy cukier. Dzięki temu mięso po upieczeniu na pyszną, chrupiącą skórkę. Aby mięso w środku było soczyste, polewam je wytworzonym sosem w trakcie pieczenia.
Zalecana temperatura pieczenia to 180 stopni Celsjusza, pod koniec dobrze ją trochę powiększyć, by skórka była ładnie zarumieniona. Obok pieczeni można upiec też warzywa, dzięki temu czas przygotowania obiadu znacznie się skraca.
Pieczeń w glazurze
Składniki:
- 2 kg szynki lub łopatki wieprzowej,
- 4 łyżki brązowego cukru,
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego,
- 6 łyżek octu balsamicznego,
- 4 łyżki oliwy lub oleju,
- 1 płaska łyżka suszonego tymianku,
- 1 płaska łyżka suszonego majeranku,
- 2-3 ząbki czosnku,
- 4 liście laurowe,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Przyprawy, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz cukier wymieszaj. Dodaj ocet balsamiczny i koncentrat pomidorowy. Na koniec dodaj oliwę lub olej.
- Dokładnie natrzyj umytą i osuszoną szynkę przygotowaną marynatą. Owiń folią spożywczą i włóż do lodówki na 24 godziny, aby mięso nabrało aromatu.
- Natłuść formę do zapiekania i ułóż na dnie ziela angielskie i liście laurowe. Na nich połóż mięso. Dodaj szklankę wody.
- Wstaw do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika i piecz przez 2 godziny. Podczas pieczenia co jakiś czas polewaj szynkę sosem z formy.
- Przez ostatnie 15 minut piecz mięso bez przykrycia, by glazura mogła się skarmelizować.