PrzepisCo zrobić, aby tatar nie szarzał i ciemniał? Musisz się zaopatrzyć w 1 produkt

Co zrobić, aby tatar nie szarzał i ciemniał? Musisz się zaopatrzyć w 1 produkt

Tatar - Pyszności; Canva
Tatar - Pyszności; Canva
Agnieszka
01.10.2022 12:15

Tatar najczęściej podawany jest podczas imprez czy spotkań z najbliższymi. Dlatego tak ważna jest jego prezentacja. Szary kolor mięsa nie wygląda apetycznie i nie zachęca do jedzenia. Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad, a każdy tatar będzie prawdziwym hitem. Niżej zdradzamy dokładne szczegóły. 

Tatar to prosta przekąska, której przygotowanie trwa kilka chwil, a efekt potrafi oszołomić. Aby mieć pewność, że każdy ochoczo przejdzie do jedzenia, należy upewnić się, że wszystkie porcje będą wyglądać i smakować wzorowo. Na szczęście nie jest to ani trochę trudne.

Tatar - Pyszności; Foto: Canva.com
Tatar - Pyszności; Foto: Canva.com

Jak zapobiec ciemnieniu tatara?

Najważniejszą zasadą jest przygotowanie go zaraz przed podaniem. Mięso ciemnieje w kontakcie z tlenem w powietrzu, przez co każda minuta, którą wołowina spędzi na blacie czy stole, oddala od ideału. Jeśli musisz zaoszczędzić trochę czasu, przygotuj wszystkie składniki poza mięsem wcześniej. Dzięki temu na koniec zostanie tylko posiekać ligawę i połączyć z dodatkami.

Drugim ważnym aspektem, który niejako łączy się z pierwszym, jest niemieszanie mięsa z cebulą. Posiekana cebula wypuszcza mnóstwo soku, który przyspiesza utlenianie się mięsa. Najlepiej jest więc podawać mięso i resztę składników osobno na talerzu. Dodatkowo każdy wtedy może dostosować odpowiednie proporcje pod siebie.

Sok z cytryny przychodzi na pomoc

Choć z pozoru może się wydawać, że sok z cytryny w żadnym wypadku nie pasuje do tatara, jest całkowicie przeciwnie. Niewielka ilość soku nie będzie wyczuwalna w gotowej potrawie, a przy okazji spowolni proces zmieniania barwy. Witamina C zawarta w soku cytrynowym jest przeciwutleniaczem, który ułatwi zachowanie pięknego koloru.

Jak zrobić idealny tatar?

Na pierwszym miejscu jest oczywiście mięso. Musi być najlepszej jakości i jak najświeższe. Powinno zawierać niewielką ilość tłuszczu. Najczęściej wybiera się do tego dania ligawę, polędwicę czy udziec wołowy.

Tatar z PRL- Pyszności
Tatar z PRL- Pyszności

Tatar spożywa się na surowo, dlatego istotne jest zachowanie wszelkich zasad higieny. Mięsa nie można ocieplać. Prawdziwego tatara nie należy oczywiście mielić — mięso bardzo drobno się sieka, dzięki czemu konsystencja całości zachwyca.

Nie masz ochoty na tatara z wołowiny? Sięgnij po nasz przepis na tatara z wędzonego łososia, który został opublikowany na naszym kanale na YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także