Drożdżówkę robię ze starego przepisu. Złote proporcje składników to gwarancja sukcesu
Puszystka, miękka, delikatna i wilgotna – przepis na drożdzówkę staropolską jest poparty wielowiekową tradycją. Liczne próby i błędy popełniane przez nasze babcie pozwoliły dopracować recepturę do perfekcji. Lubię czerpać z doświadczenia starszych pokoleń.
04.12.2024 | aktual.: 04.12.2024 15:58
Drożdżówka staropolska doskonale smakuje do zimowej kawy z dodatkami i rozgrzewających naparów z miodem, imbirem i cytryną. W tradycyjnym przepisie placek jest posypany kruszonką, ale możesz go także upiec z owocami sezonowymi. Świetnie smakuje przełożony domową konfiturą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tradycyjne przepisy z margaryną – czy warto zamieniać na masło?
W oryginalnych przepisach na drożdżówkę – takich, które znajdziesz w kajeciku swojej babci – w składnikach widnieje margaryna. To składnik, który przez lata był owiany złą sławą. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Obecnie większość margaryn, zarówno tych do smarowania, jak i w kostkach, wytwarzana jest metodą estryfikacji. Taki proces sprawia, że zawierają one znacznie mniej niebezpiecznych izomerów trans niż produkty, które były powszechne w Polsce jeszcze kilkanaście lat temu.
Warto jednak zachować czujność i patrzeć na etykiety. Ja zamieniam w tradycyjnych przepisach margarynę na masło przede wszystkim ze względu na walory smakowe.
Przepis na placek drożdżowy z kruszonką
Do przygotowania drożdżówki w blasze o wymiarach 25 cm x 40 cm, potrzebujesz:
- 1 kg mąki pszennej,
- 100 g świeżych drożdży,
- 500 ml mleka,
- 3 jajka,
- 300 g cukru,
- 125 g masła,
- 50 ml oleju.
Składniki na kruszonkę:
- 100 g cukru,
- 100 g mąki,
- 50 g zimnego masła.
Przygotowanie
- Mleko podgrzewasz z cukrem – ma być ciepłe, ale nie może się zagotować. Odlewasz pół szklanki do osobnego naczynia. Mieszasz z drożdżami i 2 łyżkami mąki. Odstawiasz do wyrośnięcia.
- Pozostałe mleko podgrzewasz z masłem i olejem. Jeszcze gorące przelewasz do miski, dodajesz połowę mąki i mieszasz drewnianą łyżką.
- Następnie dodajesz jajka, wyrośnięty zaczyn drożdżowy i pozostałą porcję mąki. Cały czas mieszasz masę łyżką do uzyskania spójnej konsystencji.
- Przykrywasz ściereczką i odstawiasz w ciepłe miejsce na 1 godzinę.
- Tuż przed upływem godziny przygotowujesz kruszonkę. Zimne masło rozgniatasz palcami z cukrem i mąką. Gotową kruszonkę wstawiasz na chwilę do lodówki lub zamrażalnika.
- Rozgrzewasz piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
- Wyrośnięte ciasto drożdżowe przekładasz na stolnicę oprószoną mąką. Przez chwilę zagniatasz, aby uformować placek.
- Ciasto przekładasz na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Posypujesz kruszonką i wstawiasz do piekarnika na 45 minut.