Flaczki robię bez flaków. Dodaję inny kontrowersyjny składnik i są pyszne
Tradycyjne flaczki przygotowywane są żołądka wołowego, jednak wiele osób szuka zamienników, które sprawiają, że potrawa staje się lżejsza i bardziej apetyczna wizualnie. Dla wzbogacenia wywaru do flaków dodawane są kawałki wołowiny, indyka, kaczki lub kurczaka. Tym razem może skusisz się na delikatną wersję z często pomijanymi podrobami w towarzystwie mięsa z drobiowych skrzydełek.
Flaczki z żołądków drobiowych to pyszny przepis na rozgrzewającą zupę, która idealnie sprawdza się w chłodniejsze dni. Tę potrawę możesz przygotować nie tylko na domowy obiad, ale także do słoików, na przykład szykując obiady na ferie zimowe. Solidna porcja flaczków skutecznie gasi apetyt. Podaj do nich grzanki z serem, a nie będzie potrzebne drugie danie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gulaszowa z białą fasolą. Wyborna zupa, która syci i rozgrzewa
Wartościowe dania z podrobów
Podroby, takie jak wątróbka, serca, nóżki czy ozorki, jeszcze 50 lat temu były podstawą wielu domowych potraw. Dziś popadają w zapomnienie, gdyż wielu osobom nadal kojarzą się z nieciekawymi czasami PRL. Jednak wiele z nich jest bardzo wartościowych, co więcej wpisują się w nowoczesny nurt zero waste.
Jednak dobrze wiedzieć, że przygotowanie podrobów wymaga umiejętności i czasu. Na przykład żołądki drobiowe warto wcześniej obgotować, dwukrotnie wymieniając wodę, aby były miękkie i delikatne w smaku. Przed dodaniem do gulaszu lub zupy możesz je dodatkowo podsmażyć na patelni.
Chociaż obróbka tych często marginalizowanych partii mięsa nie jest łatwa, smak który się uzyskuje, jest wart każdej minuty spędzonej w kuchni. Co więcej, podroby są świetnym źródłem białka i żelaza, stanowiąc wartościowy składnik diety.
Zapomniane przepisy z PRL
Jednym z takich zapomnianych przepisów jest czernina – zupa przygotowywana z kaczej krwi, podawana z suszonymi owocami, takimi jak śliwki i jabłka, które nadają jej słodkawo-kwaskowy smak. Kiedyś popularna, teraz budzi mieszane uczucia. Dla wielu jednak pozostaje smakiem dzieciństwa, do którego chętnie chce się wracać.
Kolejnym przykładem jest wątróbka drobiowa, którą można wykorzystać nie tylko w daniu obiadowym z cebulką i jabłkiem, ale także do przygotowania pożywnej pasty do kanapek. Możliwości kulinarnych jest mnóstwo, a pamięć o tych przepisach warto pielęgnować, bo pozwalają na wykorzystanie w pełni wszystkich elementów zwierzyny przeznaczonej do zjedzenia. W czasach, gdy ograniczamy ilość mięsa w diecie, podroby mogą być cennym elementem jadłospisu.
Przepis na flaczki z żołądków drobiowych
Do flaczków możesz podać grzankę zrobioną z grubej pajdy chleba na zakwasie lub chlebki w stylu węgierskich langoszy.
Składniki:
- 6 skrzydełek z kurczaka lub 3-4 pałki,
- 0,5 kg żołądków drobiowych,
- 1 marchewka,
- 1 korzeń pietruszki,
- przyprawy: 2 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, łyżeczka soli, pół łyżeczki czarnego pieprzu, pół łyżeczki gałki muszkatołowej, pół łyżeczki słodkiej papryki, 1 łyżeczka majeranku,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 1 łyżka masła,
- 1 łyżka mąki.
Wykonanie:
- Żołądki dokładnie umyj, zalej wodą, zagotuj. Gdy woda zacznie wrzeć, odcedź je, wlej świeżą wodę i ugotuj do miękkości. Gdy będą miękkie, wyjmij je z wody i pozostaw na sitku, aby lekko przestygły.
- W osobnym garnku wstaw wywar na skrzydełkach kurczaka, zalewając je 1,5 l wody. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie.
- Po ok. 20 minutach wrzuć pokrojoną w paski marchewkę i pietruszkę, a także cebulę pokrojoną w pióra. Gotuj na małej mocy palnika przez kolejne 45 minut.
- Gdy mięso w skrzydełkach będzie miękkie, wyjmij je i oddziel od kości. Bez kości wrzuć z powrotem do zupy.
- Żołądki pokrój w paski, obtocz w mące i podsmaż przez chwilę na patelni z roztopionym masłem. Całą zawartość patelni przełóż do garnka z pozostałymi składnikami na flaczki.
- Dodaj koncentrat pomidorowy i resztę przypraw. Gotuj jeszcze przez chwilę, aby składniki miały szansę się połączyć. W razie potrzeby dodaj jeszcze szczyptę soli i pieprzu.