PrzepisTani obiadSpróbowałam raz i już nie smażę wątróbki na patelni. Tak zrobiona jest mięciutka i pyszna

Spróbowałam raz i już nie smażę wątróbki na patelni. Tak zrobiona jest mięciutka i pyszna

Wątróbka znowu jest na topie. Chociaż na chwilę zniknęła z zainteresowań kulinarnych Polaków, wiele osób powróciło do niej ze względu na wartościowe składniki odżywcze. Przez niektórych uważana za mięso drugiej kategorii, przez innych zamawiana w restauracjach. Smak smażonej wątróbki z cebulą, jabłkiem i majerankiem zna chyba każdy, kto dorastał w PRL-u. Jednak okazuje się, że z piekarnika jest o niebo lepsza i o wiele mniej ciężkostrawna.

Wątróbka z piekarnika jest krucha na zewnątrz i miękka w środku
Wątróbka z piekarnika jest krucha na zewnątrz i miękka w środku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Podroby, takie jak wątróbka, są nie tylko pełne wartości odżywczych, ale ich spożywanie wpisuje się także w nurt zero waste, propagujący niemarnowanie żywności. W końcu kurczak, który ląduje na talerzu nie składa się tylko z przerośniętych filetów, skrzydełek i nóżek, chociaż tacki z posortowanymi fragmentami mięsa mogą sugerować inaczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podaj kurczaka na obiad. Taka forma zachwyci nawet marudną teściową

Dlaczego warto jeść wątróbkę?

Wracając do substancji odżywczych, wątróbka jest ceniona przede wszystkim ze względu na wysoki poziom witaminy A i łatwo przyswajalne żelazo, którego niedobór może powodować anemię. Spożywanie jej 1-2 razy w tygodniu wzmacnia odporność organizmu, a dzięki witaminie A można zauważyć widoczne zmiany w wyglądzie skóry, włosów i paznokci.

W przypadku wątróbki należy jednak przestrzegać zalecanych ilości. Spożywana codziennie może prowadzić do przedawkowania witaminy A, a w konsekwencji – zaburzeń neurologicznych, osłabienia kości, a nawet do uszkodzenia wątroby. Zbyt duża ilość witaminy A nie jest wskazana dla kobiet w ciąży ze względu na ryzyko wad wrodzonych płodu.

Jak przygotować wątróbkę drobiową do pieczenia?

Zanim wstawisz wątróbkę do piekarnika, dokładnie ją umyj i oczyść z błonek, żyłek oraz pozostałości krwi. Niektórzy kucharze sugerują namoczenie podrobów w mleku, co ma pomóc w zmiękczeniu włókien i usunięciu ewentualnej goryczki.

Umytą i osuszoną przy pomocy ręcznika papierowego wątróbkę możesz także zamarynować w oleju roślinnym z dodatkiem przypraw, takich jak: majeranek, tymianek czy rozmaryn. Na tym etapie nie doprawiaj jej solą, by nie puściła soków i nie zrobiła się twarda.

Prosty przepis na wątróbkę z piekarnika

Jeśli lubisz słodki dodatek, możesz posmarować wątróbki miodem lub dodać jabłko. Z podanych składników przygotujesz mięso na obiad dla 3-4 osób.

Składniki:

  • 0,5 kg wątróbek drobiowych,
  • 2 duże cebule,
  • 2 łyżki oleju rzepakowego,
  • sól i pieprz do smaku.

Wykonanie:

  1. Naczynie żaroodporne lub blachę wysmaruj olejem.
  2. Obierz cebulę z łupin i pokrój w pióra.
  3. Oczyszczone wątróbki przełóż do naczynia, dodaj pokrojoną cebulę i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza.
  4. Po upieczeniu posyp wątróbkę solą i pieprzem, wymieszaj z cebulą oraz sosem powstałym w wyniku pieczenia.
wątróbkaobiad z piekarnikaprzepis

Wybrane dla Ciebie