PrzepisKopytka inaczej. Dodaj składnik, który całkowicie je odmieni

Kopytka inaczej. Dodaj składnik, który całkowicie je odmieni

Pyszności - Fot. roślinna kuchnia kresowa
Pyszności - Fot. roślinna kuchnia kresowa
Katarzyna Gileta
01.05.2023 20:03

Dobrym pomysłem na podwieczorek lub obiad są jagodowe kopytka Jak . Pyszne i bardzo łatwe w wykonaniu przypadną do gustu zarówno, dużym, jak i małym smakoszom. Przepis pochodzi z książki Pawła Ochmana "Roślinna kuchnia kresowa".

Łączenie ziemniaków z owocami nie jest czymś wyjątkowym. Przykładem mogą być owocowe zupy na Lubelszczyźnie, które podaje się z ziemniakami okraszonymi cebulką lub skwarkami. Kolejny przykład to łódzkie knedle z truskawkami czy śląska kopa ziemniaczana z węgierkami. Jednak łączenie ziemniaków z jagodami nie jest takie znane. W mojej "Roślinnej kuchni regionalnej" pojawiły się dziędziuchy z Dokudowa, czyli pieczone ciasteczka z ziemniaków z suszonymi jagodami.

Właśnie dawne ziemie Lubelszczyzny, Polesia, Wołynia i Podlasia łączą w kulturze kulinarnej czarne jagody z ziemniakami. Najczęściej mieszano utłuczone ziemniaki z utartymi w makutrze jagodami. Dodawano przeróżne mąki w celu zagęszczenia masy. Krótko gotowano i podawano polane śmietaną, posypane świeżymi jagodami i cukrem. To proste, sezonowe i bardzo smaczne danie na obiad lub kolację.

Jagodowe kopytka (grodzieńskie kluski z czernic) - przepis

Składniki:

  • 100 g borówek czarnych (jagód leśnych)
  • 1 kg mączystych
  • ziemniaków
  • 120 g mąki ziemniaczanej
  • sól

Sposób przygotowania:

  1. Jak zrobić jagodowe kopytka? Jagody umyć, odsączyć, przełożyć do wysokiego naczynia i dokładnie zmiksować blenderem lub ugnieść widelcem.
  2. Ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie i jeszcze gorące przepuścić przez praskę. Dodać jagody i dokładnie wymieszać na gładko. Odstawić do wystudzenia.
  3. Dodać mąkę ziemniaczaną i szybko wyrobić jednolitą masę. Odrywać kawałki, toczyć wałeczki grubości kciuka i lekko spłaszczać nożem. Kroić w proste lub ukośne kluski.
  4. W garnku zagotować osoloną wodę. Kluski wrzucać partiami i gotować na średnim ogniu około pół minuty od wypłynięcia.
  5. Ułożyć na talerzu, polać obficie roślinną śmietanką, posypać cukrem lub cukrem waniliowym. Można dodać kilka listków mięty.

Przepis pochodzi z książki Pawła Ochmana „Roślinna kuchnia kresowa”

Pyszności - Fot. roślinna kuchnia kresowa
Pyszności - Fot. roślinna kuchnia kresowa

Sprawdź również przepis na drobiowe roladki fajitas ze szparagami:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także