PrzepisDania główneJak zrobić żurek, aby wyszedł dobry jak u mamy

Jak zrobić żurek, aby wyszedł dobry jak u mamy

Jak zrobić żurek, aby wyszedł dobry jak u mamy
Frania
04.07.2019 11:06, aktualizacja: 04.04.2020 20:40

Jak zrobić żurek, aby każdy domownik był zadowolony? I co najważniejsze, żeby smakował jak u mamy! Dzisiaj postaram się rozwiązać ten problem raz na zawsze ?

Każdy Polak uwielbia żurek. Ta tradycyjna zupa jest nie tylko sycąca, ale przede wszystkim smakuje obłędnie i kojarzy nam się z kuchnią naszych mam i babć.

I jeśli zawsze myślałaś, że nigdy nie uda Ci się odtworzyć żurku mamy, mam dobre wiadomości. Wbrew pozorom łatwo go przygotować. Wystarczy zainwestować w odpowiednie składniki i pamiętać o przyprawach.

Żurek – tradycyjna polska zupa

Choć smak żurku może różnić się trochę w zależności od regionu, główne składniki pozostają zawsze takie same. Najczęściej zupa ta pojawia się na stole ze względu na Wielkanoc. Bardzo popularny jest żurek podawany z kiełbasą lub z jajkiem.

Nazwa zupy pochodzi od niemieckiego słowa „sauer”, które oznacza coś „kwaśnego”, „ukiszonego” lub „zakwaszonego”. Historia żurku rozpoczęła się w chłopskich chatach. Było to bowiem danie znane przede wszystkim wśród uboższych warstw społeczeństwa. Co ciekawe, żurek jedzono kiedyś na śniadanie. Zupa ta miała dać siłę do całodziennej pracy w polu.

Wielkanocny "must have"

Dlaczego żurek można kojarzyć z Wielkanocą? Bardzo często zupa była gotowana bez dodatku mięsa, można więc było jeść ją bez ograniczeń w czasie Wielkiego Postu. Z tego samego powodu żurek pojawiał się na wigilijnym stole. Do dzisiaj w niektórych regionach ta tradycja została zachowana. Wielkanocny lub wigilijny żurek najczęściej podawany jest z dodatkiem grzybów.

Żurek, a barszcz biały

Trzeba pamiętać o tym, że żurek i barszcz biały to dwie odrębne zupy. Pierwsza z nich gotowana jest na bazie zakwasu z mąki żytniej. Druga z kolei jest przyrządzana z kiszonych liści barszczu zwyczajnego. Stopniowo jednak, ze względu na zbliżony smak obu potraw, nazwy zup zaczęły się mieszać. A jak wygląda to u Ciebie w domu? Też używasz obu nazw zamiennie?

Obraz

Jak zrobić żurek - najważniejszy jest zakwas

Tradycyjny żurek powstaje na dobrym zakwasie. Można go kupić w sklepie – najczęściej sprzedawany jest w butelce lub specjalnym plastikowym pojemniczku. Warto jednak spróbować przyrządzić własny zakwas. I z naszym przepisem będzie to możliwe.

Potrzebne składniki:

  • 2-3 liście laurowe
  • 3-4 ziarenka ziela angielskiego
  • 3-4 ziarenka pieprzu czarnego
  • szczypta soli
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 250 g mąki żytniej
  • litr letniej przegotowanej wody

Sposób przygotowania:

  1. Przy pomocy nożna rozgnieć ząbki czosnku na desce do krojenia.
  2. Następnie połącz w słoiku: czosnek, liście laurowe, czarny pieprz, sól oraz mąkę. Nie zapomnij dodać również letniej wody.
  3. Dokładnie wymieszaj i zamknij słoik, po czym odstaw zalążek zakwasu na 3-5 dni.
  4. Po kilku dniach wyjmij ze słoika liście laurowe oraz czosnek. I zakwas jest już gotowy!
Obraz

Skoro wiesz już jak przygotować zakwas, czas na recepturę na sam żurek. W końcu o to chodzi w dzisiejszym artykule. No to bierzemy się do pracy?

Będziesz potrzebować:

  • 700 ml zakwasu na żurek
  • 1,5 l bulionu drobiowo-warzywnego
  • 2 cebule
  • 200 g wędzonego boczku
  • 2 łyżki tartego chrzanu
  • łyżkę suszonego majeranku
  • sól i pieprz do smaku

Krok po kroku:

  1. Cały proces rozpocznij od podsmażenia na patelni cebuli i boczku.
  2. W dużym garnku podgrzej bulion. Następnie umieść w nim zawartość z patelni, chrzan oraz majeranek.
  3. Jako ostatni składnik dodaj zakwas. Gotuj całą mieszankę przez 10 minut.
  4. Gotową zupę podawaj z ulubionymi składnikami. Smacznego!
I już wiesz jak zrobić żurek, aby wyszedł jak u mamy ❤️
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także