Jeden błąd i sok na zimę wyjdzie gorzki. Sprawdź, zanim cały zapas pójdzie na marne

Sok z aronii na zimę
Sok z aronii na zimę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ban Oršolić

31.07.2024 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już za chwilę rozpocznie się sezon na przetwory z aronii. Soki i nalewki z tych owoców są pyszne oraz zdrowe, mają więc sporo miłośników. Jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, że zanim owoce znajdą się w cukrze, trzeba je odpowiednio przygotować. Dzięki temu przetwory nie będą gorzkie.

Aronia, znana również jako czarna jagoda, jest bardzo zdrowa. Owoce zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych i są doskonałym materiałem na różnorodne przetwory.

Bogaty skład aronii

Te niepozorne owoce są źródłem witaminy C, która wzmacnia odporność oraz witamin z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Oprócz witamin aronia zawiera również dużą ilość minerałów, takich jak potas, wapń czy magnez. Ciekawe jest to, że aronia jest jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów wśród owoców. Przeciwutleniacze (takie jak antocyjany) pomagają w walce z wolnymi rodnikami, co może zmniejszać ryzyko wielu chorób, w tym nowotworów. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym aronia przyczynia się także do opóźniania procesu starzenia komórek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wzbogacić dietę w aronię?

Najłatwiejszy sposób to picie soku z tych owoców, który można łatwo przygotować w domu. Aronia nadaje się także na konfitury czy nalewki. Jednak ich przygotowywanie wiąże się z pewnym problemem, bo owoce aronii są cierpkie. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby pozbyć się tego nieprzyjemnego smaku. Wystarczy zamrozić owoce na kilka godzin przed przetworzeniem. Dzięki temu aronia straci swoją cierpkość i przygotowane z niej przetwory będą znacznie smaczniejsze. Ich przygotowanie jest bardzo proste.

Aronię warto zamrozić przed dalszą obróbką
Aronię warto zamrozić przed dalszą obróbką© Adobe Stock | Alicja Neumiler

Sok czy nalewka?

  1. Zamrożone owoce przełóż do garnka, zalej wodą i zagotuj. Wyłącz ogień i zostaw wszystko pod przykryciem na całą dobę.
  2. Następnie przecedź aronię przez gazę na sitku. Do powstałego soku dodaj cukier (0,5 kg cukru na taką samą ilość aronii) i po raz kolejny zagotuj.
  3. Kiedy cukier się rozpuści, możesz już przelewać sok do butelek. Jeśli natomiast marzy ci się nalewka, jest to moment, w którym musisz dodać jeszcze spirytus.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także