Jeśli kupiłeś mięso w sklepie, masz tylko 30 minut. Nigdy nie pomijaj tej czynności
02.03.2024 12:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Odpowiednie przechowywanie mięsa jest kluczowe dla zachowania świeżości produktu. Co jednak istotne, o to, by mięso znalazło się w bezpiecznych warunkach, należy zadbać już po wyjściu ze sklepu. - W innym razie narażamy się na nieprzyjemne zatrucia - powiedziała Sara Meskel z Inspekcji Weterynaryjnej w programie "Money. To się liczy".
Trzydzieści minut - dokładnie tyle czasu może upłynąć, zanim mięso ponownie trafi do lodówki. Przerwanie tzw. łańcucha chłodniczego skutkować może nieprzyjemnymi dolegliwościami. O to, by został zachowany, zadbać musi nie tylko dostawca czy producent, ale też sam konsument.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kupiłeś mięso? Masz 30 minut
Sara Meskel z Inspekcji Weterynaryjnej wyjaśniła w programie "Money. To się liczy" kwestię tzw. łańcucha chłodniczego. Polega on na zagwarantowaniu odpowiedniej temperatury wymaganej przez żywność przez cały proces logistyczny, czyli od produkcji, przez transport, magazynowanie po dystrybucję.
Ekspertka dodała, że nie tylko producenta czy dostawcę obowiązuje zachowanie odpowiedniej temperatury żywności, ale też konsumenta. Ten powinien zadbać o to, by po kupnie świeżego mięsa ponownie włożyć je do lodówki przed upływem 30 minut.
- Konsumenta ten łańcuch chłodniczy też obowiązuje (...) Nie można kupować mięsa, włożyć takie zakupy do bagażnika i jeździć z nimi przez cały dzień. Do pół godziny od wyjęcia z lodówki sklepowej mięso powinno znów trafić do chłodzenia w naszym domu. W innym razie narażamy się na nieprzyjemne zatrucia. Dzieci i osoby starsze są tu szczególnie zagrożone - dodała.
Zobacz także
Jak przechowywać mięso?
W gastronomii funkcjonuje pojęcie "strefy zagrożenia" czy też "strefy niebezpiecznych temperatur". Termin ten w odniesieniu do żywności oznacza zakres temperatur, w którym bakterie i inne organizmy szybko się rozwijają. Według FDA (amerykańskiego odpowiednika sanepidu) strefa niebezpieczna mieści się w zakresie od 5 st. C do 57 st. C. Natomiast między temperaturami od 21 st. C do 52 st. C warunki te dla żywności są najbardziej niekorzystne. Zaznaczyć należy, że strefa niebezpieczna jest istotna szczególnie dla produktów pochodzenia mięsnego.
Surowce mięsne powinno się przechowywać w warunkach chłodniczych w temperaturze od 0 do 4 st. C lub w warunkach mroźniczych poniżej -18 st.C. Ponadto zaleca się, aby produkty przechowywać oddzielnie od pozostałego asortymentu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, mięso należy umieszczać na najniższych półkach.