Dodaj ją do kawy, a rano od razu postawi Cię na nogi. Nie ma lepszego połączenia

Kawa z cytryną - Pyszności; foto: Canva

Ile jest ludzi, tyle opinii o kawie. Podczas gdy jedni nie wyobrażają sobie bez niej poranka, inni piją tylko sporadyczne latte w kawiarni. Są też tacy, którzy w ogóle jej nie tolerują. Czy nowy trend pojawiający się w Internecie, czyli kawa z cytryną i jej właściwości ich przekonają?

Kawa z cytryną to nowość, która od jakiegoś czasu nieustannie przewija się przez TikToka i wzbudza niemałe zainteresowanie. Cafe romano, bo tak została nazwana ta kawa, podobno niesie ze sobą wiele właściwości zdrowotnych. Od zwykłego polepszenia smaku, aż po właściwości odchudzające.

Kawa z cytryną – Pyszności; foto: Canva

Czy wierzyć we wszystko, co jest w Internecie? Oczywiście nie, co nie znaczy, że zdarzają się tam porady – perełki. Jednak nasza podejrzliwość wzięła górę i postanowiliśmy poddać w wątpliwość wszystkie rzekome właściwości cafe romano. Czy warto ją pić? Przeczytajcie.

Właściwości kawy z niezwykłym dodatkiem

Smak. Pierwszym argumentem za kawą romano jest polepszenie smaku. Jest to oczywiście kwestia gustu, chociaż trzeba przyznać, że wbrew obiegowej opinii, głównym celem np. cytryny podanej z rybą nie jest przyprawienie jej, lecz pozbycie się rybiego zapachu i morskiego smaku. Cytryna do kawy zadziała podobnie i zredukuje jej gorzkość, zwłaszcza gdy pijemy kawę bez cukru.

Lekarstwo na kaca. Tu warto od razu zaznaczyć, że kawa nie ma wpływu na szybsze ,,wypłukanie” alkoholu z organizmu. Ma za to działanie moczopędne, co w połączeniu z kacem może grozić odwodnieniem. Na kaca polecamy jednak zwykłą wodę z cytryną. Cytrus ten sprawia, że woda staje się łatwiej przyswajalna dla organizmu.

Środek na zdrową skórę. Połączenie kawy z cytryną ma tutaj sens. Oba składniki działają przeciwutleniająco. Dodatkowo kawa zapobiega łuszczeniu się skóry, a cytryna stymuluje produkcję kolagenu.

Kawa z cytryną – Pyszności; foto: Canva

Sposób na odchudzanie. Wyjątkowo ryzykowny temat w tych czasach. Kawa co prawda przyspiesza metabolizm, a według nowych badań oddziałuje także na brunatną tkankę tłuszczową, która ma swój udział w metabolizowaniu tłuszczy. Podobnym działaniem wykazuje się woda z cytryną. Nadużyciem byłoby jednak stwierdzenie, że kawa z cytryną to klucz do smukłej sylwetki. Nic nie zastąpi diety.

Kawa z cytryną – jak ją przygotować?

Jeśli już ją robić, to głównie dla walorów smakowych. Po prostu trzeba się przekonać, czy nam smakuje. Być może będzie to niezły zamiennik dla cukru, chociaż zmieniający smak kawy w zupełnie inny sposób.

Według przepisów, żeby przygotować cafe romano wystarczy dodać 20 ml soku z cytryny do 200 ml kawy.

Sprawdź też ten przepis z naszego kanału na YouTube.

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×