Kiedy powinno się solić ziemniaki? Wielu z nas ciągle popełnia ten błąd
To jedna z najprostszych czynności w kuchni. W dodatku wykonujemy ją niemal codziennie. A jednak czasami przyzwyczajenie, albo pośpiech sprawiają, że nie wszystko idzie tak, jak powinno. Przypominamy o kilku ważnych zasadach.
Choć gotowanie ziemniaków wydaje się proste, często zdarza się popełnić drobny błąd. Niby drobny, ale ma on wpływ na smak warzyw. Wsypujesz sól do zimnej wody jeszcze przed zagotowaniem? Wydłuża to czas gotowania, a więc zwiększa rachunki za energię. Jak więc prawidłowo solić wodę na ziemniaki?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Błędy przy gotowaniu ziemniaków
Najlepiej dodać soli do wody, gdy ta osiąga temperaturę wrzenia. Dzięki temu sól szybko się rozpuszcza, nie pozostawiając osadów na garnkach. Odpowiedni moment dodania soli nie tylko chroni kuchenne sprzęty, ale również pozwala zaoszczędzić czas i energię oraz zachować pełnię smaku ziemniaków.
Solenie wody dopiero po zagotowaniu to także świetny sposób na zmniejszenie zużycia energii. Woda zawierająca sól osiąga temperaturę wrzenia wolniej niż czysta, co powoduje większe zużycie energii i wydłużenie czasu gotowania. Poprawienie tego błędu może przynieść domowemu budżetowi znaczne oszczędności, a garnkom dłuższą trwałość. Dodatkowo, gotując ziemniaki na niewielkim ogniu pod przykryciem, można jeszcze bardziej zwiększyć efektywność energetyczną.
Jak właściwie gotować ziemniaki?
Za słone? Niedosolone? Takie wpadki też się zdarzają, a zasada jest prosta. Na 3 litry wody najlepiej dodać 2 łyżeczki soli. Taka proporcja sprawia, że ziemniaki będą wyważone smakowo – ani zbyt słone, ani mdłe.
Oprócz soli ważną kwestią jest też temperatura wody, od której należy zacząć gotowanie ziemniaków. Najczęściej zalewamy je zimną wodą. Okazuje się jednak, że wbrew powszechnej praktyce lepiej gotować je w ciepłej, a nawet gorącej wodzie. Dlaczego? Gotując ziemniaki od gorącej wody, zatrzymamy proces uwalniania skrobi i wypłukiwania witamin. Tym samym więc kartofle po ugotowaniu będą bardziej mączyste i nie stracą swoich zdrowotnych walorów.