PoradyWidzisz u siebie ten objaw? Może oznaczać, że się odwodniłeś, nawet jeśli piłeś sporo wody

Widzisz u siebie ten objaw? Może oznaczać, że się odwodniłeś, nawet jeśli piłeś sporo wody

Kobieta lejąca wodę z butelki do szklanki
Kobieta lejąca wodę z butelki do szklanki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Kacperek

19.08.2024 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas upałów ciągle sięgasz po szklankę z wodą? Często wydaje ci się, że pijesz dużo, ale w rzeczywistości... może się to okazać się zbyt mało. Podpowiadamy, jak rozpoznać, kiedy organizm domaga się więcej nawadniania. Nie przegap tych sygnałów.

Zalecenia dietetyków, jeśli chodzi o picie wody, są jednoznaczne. Powinniśmy jej pić co najmniej 1,5 litra co dziennie. W rezultacie, choć wydaje się nam, że ciągle sięgamy po szklankę, to wcale nie utrzymujemy właściwego poziomu nawodnienia. Wcale nie jest to takie łatwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile wody należy wypić?

W niemieckim wydaniu magazynu Voque na temat picia wody wypowiedziała się dietetyczka dr Lela Ahlemann, która jest też specjalistką w zakresie dermatologii, flebologii, proktologii i medycyny żywienia. Niemieckie Towarzystwo Żywienia (DGE) zaleca, by dorośli pili co najmniej 1,5 litra wody dziennie, ale są już badania, które sugerują dwa do trzech litrów dziennie.

W rzeczywistości niewielu z nas może pochwalić się takimi ilościami wody w codziennej diecie. Nie zawsze jest to problem, bo sporo wody zawierają też świeże warzywa czy owoce. Jednak bywa i tak, że nawodnienie jest zbyt małe. Organizm wysyła nam wtedy konkretne sygnały. Ekspertka radzi zwracać na nie uwagę i szybko działać, czyli pić więcej wody.

Co może wskazywać na odwodnienie?

Suchość w ustach i odczuwanie pragnienia. To oczywisty znak, że trzeba się szybko napić. Ekspertka zwraca uwagę, że nie można do tego dopuszczać także z tego powodu, że suchość w ustach osłabia barierę odpornościową błony śluzowej ust, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje.

Ciemny mocz lub zmniejszone wydalanie moczu. Ekspertka wyjaśnia, że gdy pijemy zbyt mało, mocz staje się bardziej zagęszczony i zmienia swój kolor. Najlepiej, by był bladożółty.

Bóle i zawroty głowy. Mogą być one objawami odwodnienia. Dr Ahlemann podkreśla, że bóle zdarzają się, przez zmniejszoną objętością krwi przez odwodnienie do mózgu nie dociera odpowiednia ilość krwi i składników odżywczych.

Zmęczenie i trudności z koncentracją. Tu wyjaśnienie jest proste - zmniejszona objętość krwi prowadzi do niedostatecznego zaopatrywania w nią mózgu. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia może zwiększyć poziom energii i funkcje poznawcze.

Suche usta i skóra. To również typowe objawy. Dr Ahlemann proponuje prosty test: – uszczypnij się w skórę na grzbiecie dłoni, jeśli wraca do stanu wyjściowego powoli, wskazuje to na poważne odwodnienie. Sucha skóra może również jest też bledsza i często swędzi.

Podkrążone oczy. Brak płynów może prowadzić do powstania i nasilenia cieni pod oczami według dr Ahlemann. Odwodnienie sprawia, że krew jest lepka, przez co naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne, oczy zapadnięte, a zmarszczki pod oczami głębsze.

Zaparcia. Ekspertka prosto to wyjaśnia - jeśli pijesz za mało, jelita wyciągają zbyt dużo wody ze stolca, zmniejszając jego objętość i powodując zaparcia. Może to też prowadzić do wzdęć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także