Kiełbasa wylądowała w koszu zamiast na ruszcie? Nie każdy podejrzany nalot to pleśń
27.07.2024 15:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy biały nalot na kiełbasie to pleśń? Kiedy należy wyrzucić kiełbasę, a w jakim wypadku wystarczy jedynie zeskrobać to, co przeszkadza? Sprawdź, zanim pozbędziesz się dobrego produktu.
Biały nalot obecny na kiełbasie może wzbudzać niepokój, gdyż przypomina pleśń, a spożywanie pleśni prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, których wszyscy wolelibyśmy uniknąć. Dlatego tak ważne jest, by z rezerwą podchodzić do produktów, których wygląd czy zapach zmienił się w trakcie przechowywania. Ale czy pozbycie się kiełbasy z białym nalotem to jedyne słuszne wyjście?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biały nalot na kiełbasie. Czy jest szkodliwy? Czy to pleśń?
Biały nalot, który pojawia się czasem na kiełbasie, to oznaka pleśni i sygnał, że należy pozbyć się produktu? Absolutnie nie. Okazuje się, że biały nalot to skrystalizowana sól oraz białko, co jest dowodem wysokiej jakości produktu. Oznacza to, że kiełbasa została odpowiednio odparowana na etapie produkcji. Nalot ten nie jest niebezpieczny i nie oznacza, że kiełbasa się zepsuła. Wręcz przeciwnie – taką kiełbasę możemy ze smakiem zjeść. Jeśli jednak nalot przeszkadza w konsumpcji, można go zeskrobać lub usunąć z pomocą ręcznika papierowego. Warto dodać, że biały nalot może wystąpić nie tylko na kiełbasie suchej czy podsuszanej, ale też wędzonej, parzonej, a nawet surowej.
Pamiętaj, że wędliny czy kiełbasy mogą spleśnieć, ale w takim przypadku pleśń będzie szarawa, niebieskawa lub zielonkawa, a nie biała. Ponadto niektóre kiełbasy i wędliny szlachetne są zaszczepiane specjalnymi gatunkami pleśni, co powoduje, że pokrywają się one specyficznym białym kożuchem. Na opakowaniu takiego produktu powinna być informacja, że jest to produkt dojrzewający.
Jak prawidłowo przechowywać kiełbasę?
Kiełbasę powinniśmy przechowywać zawiniętą w pergamin. Foliowe torebki i worki mogą przyspieszyć proces pleśnienia. Jeśli zależy nam na długotrwałości produktu, powinniśmy wybierać kiełbasy suche lub podsuszane. Kiełbasy wędzone, parzone czy surowe mają najkrótszy termin przydatności do spożycia. Podobnie kiełbasa w naturalnej osłonce, która powinna zostać spożyta jak najszybciej (te w sztucznych osłonkach zachowują świeżość przez dłuższy czas).
Kiełbasy nie powinniśmy zamrażać, ponieważ mogą stracić na smaku. Przed spożyciem warto dokładnie obejrzeć kiełbasę, dotknąć jej i powąchać. Alarmujące mogą być nieprzyjemny zapach, śliski nalot na powierzchni kiełbasy, a także zielony lub niebieskawy kożuch pleśni. Takiej kiełbasy nie należy spożywać.