Konkurencja dla ruskich pierogów. Farsz to prawdziwa poezja smaku
W grudniu pierogi odmieniamy przez wszystkie przypadki. Dlatego warto przypomnieć też ich lokalną odmianę, czyli dzyndzałki. Na Warmii i na Mazurach znane są doskonale, a w innych częściach kraju ich nazwa brzmi dość egoztycznie.
Dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami, czyli po prostu pyszne pierogi z kaszą gryczaną oraz skwarkami. Na Warmii są silne tradycje kulinarne przybyszów z Litwy czy Ukrainy, którzy podzielili się przepisami na kartacze, kołduny i właśnie dzyndzałki. Ich nazwa prawdopodobnie nawiązuje do charakterystycznego kształtu pierogów z uszami na brzegach, czyli dzyndzlami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mrowisko to słodki przysmak z Podlasia. Warto przygotowywać go nie tylko na święta
Różnorodna kuchnia Warmii i Mazur
Kuchnia Warmii i Mazur jest niezwykle różnorodna, czerpiąc inspiracje z wielowiekowej historii tego regionu i jego wielokulturowych mieszkańców. Niemieckie wpływy są widoczne w umiłowaniu do słodko-kwaśnych smaków oraz zestawieniach takich jak jajka sadzone z ziemniakami i boczkiem. Z drugiej strony, przybysze z Litwy i Ukrainy przywieźli przepisy na kartacze oraz kołduny.
Dzyndzałki wywodzą się z Kresów Wschodnich
Dzyndzałki to pierogi wywodzące się z Kresów Wschodnich. Ich nazwa odnosi się do charakterystycznych "uszu" pierogów, a hreczka to kasza gryczana. Skrzeczki to nic innego jak skwarki ze słoniny lub boczku, popularne w całej Polsce.
Dzyndzałki od dawna cieszą się ogromną popularnością na Warmii i Mazurach – były tradycyjnie spożywane zarówno w domach, jak i karczmach. Eksperymentowano z różnymi rodzajami farszu, używając mięsa wołowego, gęsiny czy wędzonej ryby. Jednak wersja z kaszą gryczaną i skwarkami stała się najbardziej rozpoznawalna i doceniona.
Pyszny i pożywny farsz
Kasza gryczana, jako główny składnik farszu, jest znakomitym źródłem błonnika, który wspiera perystaltykę jelit oraz zmniejsza ryzyko wielu chorób. To także źródło witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak potas i magnez, a także rzadko występujący krzem, istotny dla zdrowia skóry i naczyń krwionośnych.
Jak podawać dzyndzałki
Do przygotowania farszu używa się kaszy gryczanej, wysmażonego boczku, cebuli oraz jajek na twardo z przyprawami takimi jak majeranek. Ciasto na dzyndzałki jest dokładnie takie samo, jak na pierogi. Wyrabia się go z mąki, jajka i odrobiny oleju. Dzyndzałki gotowane są w osolonym wrzątku, a podaje się je ze śmietaną i skwarkami.