PoradyMało kto zdaje sobie z tego sprawę. Te warzywa po ugotowaniu mają jeszcze więcej wartości

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Te warzywa po ugotowaniu mają jeszcze więcej wartości

Wokół gotowania warzyw narosło wiele mitów. Temat jest głośny zwłaszcza przed świętami, na które – zgodnie z polską tradycją – przygotowywana jest sałatka jarzynowa. Potocznie uważa się, że warzywa zawiera więcej witamin i minerałów, gdy są spożywane na surowo. Jednak okazuje się, że niektórym gotowanie nie tylko nie szkodzi, ale nawet pomaga wydobyć to, co służy organizmowi.

Niektóre warzywa po ugotowaniu są zdrowsze niż na surowo
Niektóre warzywa po ugotowaniu są zdrowsze niż na surowo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

05.12.2024 09:24

Przeglądając rolki dr Magdaleny Cubały-Kucharskiej na instagramie natknęłam się na ciekawą informację o gotowaniu warzyw. Autorka książki: "Jelitowa rewolucja. Odzyskaj zdrowie, żyj długo i jedz to, co lubisz" podaje przykłady warzyw, które są zdrowe po przegotowaniu. Na liście znajduje się szpinak, brokuł, kapusta i pomidor. Zwłaszcza ostatni przykład był dla mnie zaskoczeniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego warto gotować szpinak?

Dr Magdalena Cubała podaje, że podczas gotowania szpinaku "zmniejsza się w nim ilość kwasu szczawiowego, a zwiększa ilość absorbowanego żelaza, zwłaszcza jeżeli dodamy do niego cytryny". Gotowany szpinak możesz wykorzystać do sosów lub farszu, na przykład w naleśnikach ze szpinakiem i serem.

Jak ugotować szpinak? Umyte liście wrzuć do wrzącej wody na 2-3 minuty. Wyjmij przy pomocy łyżki cedzakowej.

Jakie inne ugotowane warzywa są zdrowe?

W rolce na instagramie jest też informacja o gotowaniu kapusty i brokułów. Magdalena Cubała podaje, że "po ugotowaniu, na przykład na parze, zmniejsza się w nich ilość goitrogenów, a zwiększa ilość sulforafanu".

Goitrogeny to substancje wolotwórcze, które wpływają na pracę tarczycy, zmniejszając przyswajalność jodu. Z kolei sulforafan pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu i związków rakotwórczych. Dużą ilość tej substancji znajdziesz też w kalarepie, rzodkwi, rzepie, rukoli, brukselce i kiełkach brokuła.

Jak najlepiej przygotować brukselkę i brokuły?

Zarówno brokuły, jak i brukselkę możesz wrzucić do wrzącej wody, ale najłatwiej jest przygotowywać je na parze. Niezależnie od wybranego wariantu, wyjmij warzywa już po 3-4 minutach. Gotowane przez dłuższy czas stracą kolor i nabiorą gorzkich nut.

Aby wrażenia wizualne były jeszcze bardziej efektowne, warto zblanszować warzywa. Po ugotowaniu, przelej je zimną wodą.

Dlaczego warto gotować pomidory?

Dużym zaskoczeniem są pomidory, które również znalazły się na liście dr Cubały-Kucharskiej. Okazuje się, że "w temperaturze 70 stopni uwalnia się z nich ilość najlepszego możliwego oksydantu zwanego likopenem" – mówi na rolce.

Ten związek jest naturalnym pigmentem z grupy karotenów, ale odpowiada nie tylko za czerwony kolor pomidorów, ma także właściwości antyoksydacyjne. Jest polecany zwłaszcza dla mężczyzn w grupie ryzyka choroby nowotworowej prostaty.

Wybrane dla Ciebie