Miodownik to pozycja obowiązkowa na święta. Dzięki temu przepisowi zrobisz go o wiele szybciej
Wiele razy myślałeś, by upiec miodownik na Boże Narodzenie, ale wydawał ci się zbyt pracochłonny? Ma taką opinię. To ciasto uważa się za prekursora piernika, więc wiadomo, że prosto nie będzie. Da się jednak przygotować jego prostszą wersję i miodu w nim nie zabraknie, choć nie w takiej ilości jak w klasycznym przepisie. A krem? Tu dozwolone są różne opcje.
Miodownik przez ostatnie lata był trochę zapomniany, często znajdował się na końcu listy ciast planowanych na święta. Wszystko przez to, że ten wypiek zajmuje naprawdę sporo czasu. To ciasto składające się z cienkich warstw, które przekładane są kremem na bazie śmietany. Tak zakłada tradycyjny przepis, bo teraz jest wiele prostszych sposobów na miodownik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Powrót do tradycji
Miodownik cieszy się coraz większą popularnością. Choć wciąż pojawiają się przepisy na nowe ciasta, to chętnie wracamy do tych klasycznych, czyli na piernik długo dojrzewający czy właśnie miodownik. Kiedyś częściej gościły one na świątecznych stołach, tęsknimy za ich smakiem. Zwłaszcza, że miodownik jest po prostu przepyszny. Cienkie warstwy miodowego ciasta przełożone pysznym kremem wprost rozpływają się w ustach. Klasyczny krem do tego deseru powstawał na bazie śmietany, w nowszych wersjach pojawiają się kremy budyniowe, na bazie kaszy manny czy kajmaku. Jedną z warstw mogą być też powidła śliwkowe.
Znikają nawet okruszki
Oczywiście trudno powiedzieć, że to przepis bardzo szybki. Jednak trzeba upiec aż pięć blatów ciasta, a potem dobrze je wystudzić. Jednak przygotowanie kremu jest prostsze niż w klasycznej wersji. Miodownik ma wspaniały kajmakowy posmak, jest mięciutki i niezwykle aromatyczny. Zniknie bardzo szybko, ale nie będziesz żałować nawet jednej chwili poświęconej na jego przygotowanie.
Miodownik z kajmakiem i budyniem
Składniki:
- 2 jajka,
- 250 g cukru pudru,
- 3 łyżki miodu,
- 120 g masła,
- 600 g mąki pszennej,
- płaska łyżka sody oczyszczonej,
- 1 łyżka octu 10 proc.
Krem:
- 850 ml mleka,
- 2 budynie waniliowe,
- 500 g masy kajmakowej,
- 200 g masła,
- 120 g orzechów włoskich.
Sposób przygotowania:
- Cukier puder, miód i masło umieść w garnku. Podgrzewaj na małym ogniu, dopóki się nie rozpuszczą. Wtedy możesz już dodać połączonej sody i octu. Gotuj kilka minut, cały czas mieszając. Odstaw na 5 minut.
- Do powstałej masy dodaj teraz jajka i mąkę. Zagnieć masę i przełóż ją na podsypaną mąką stolnicę albo blat. Podziel na 5 takich samych części i każdy rozwałkuj na fragmentach pergaminu (musisz na nim wcześniej odrysować dno używanej formy do pieczenia). Wykrój pergamin w ten sposób, by materiał znajdował się tylko pod ciastem.
- Teraz umieść masę (wraz z papierem do pieczenia) w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku. Piecz 6 minut. W ten sposób upiecz każdy z 5 blatów. Odłóż do ostygnięcia i usuń pergamin.
- 600 ml mleka wlej do garnka i zagotuj, w pozostałej części rozpuść budyń. Gdy mleko zacznie wrzeć, wlej do niego budyń. Mieszaj. Zagęszczony krem zdejmij z palnika i ostudź.
- Miękkie masło utrzyj z ostudzonym już budyniem. Na koniec dodaj kajmak (zostaw sobie 1 łyżkę).
- Teraz umieść pierwszy blat w formie i posmaruj go kremem. W ten sposób uformuj cały miodownik. Ostatnie "piętro" powinna stanowić masa kajmakowo-budyniowa.
- Ostatnią łyżkę kajmaku podgrzej i posmaruj wierzch. Wysyp na niego posiekane orzechy. Schładzaj w lodówce przez całą noc.