Mycie nie usunie pestycydów z owoców. Nowe badania mówią jasno, co trzeba zrobić, by się udało
Lato to najlepszy czas na świeże owoce. Jemy je codziennie i bardzo dobrze, tak właśnie zalecają dietetycy. Jednak gdy jabłka czy gruszki pochodzą z nieznanych nam miejsc, czasami obawiamy się pestycydów. Do niedawna wydawało się, że wystarczy mycie. Teraz naukowcy mają inne zdanie na ten temat.
12.08.2024 17:15
Pestycydy są często stosowane, aby chronić uprawy przed szkodnikami. Jednak ich obecność w owocach nie jest bez znaczenia dla zdrowia. Co zrobić, by się ich pozbyć?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mają wpływ na zdrowie
Pestycydy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Ich obecność w owocach może prowadzić do zatrucia, objawiającego się nudnościami, bólami brzucha i bólami głowy. Długoterminowe narażenie na pestycydy może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia hormonalne, uszkodzenia nerwowe czy nawet nowotwory.
Mycie to za mało
Pestycydy, które są kluczowym elementem ochrony roślin i mają znaczący wpływ na gospodarkę żywnościową, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, jeśli są spożywane nieświadomie. Wielokrotnie potwierdzano badaniami, że pestycydy mogą stanowić ryzyko dla naszego zdrowia. Chińscy naukowcy na łamach "Nano Letters", zaznaczają, że "ochrona zdrowia ludzi wymaga zatem czułych metod analitycznych, które będą identyfikować nawet śladowe ilości tych potencjalnie szkodliwych substancji".
Gdy owoce zostaną dokładnie umyte, nie będzie na nich pestycydów. Tak uważano do tej pory, teraz doniesienia są inne. Naukowcy podkreślają, że samo mycie owoców nie jest wystarczające, aby usunąć z nich wszystkie pestycydy. Badania wykazały, że nawet po dokładnym umyciu na powierzchni owoców czy warzyw pozostają szkodliwe substancje.
Mycie owoców przed jedzeniem nie usuwa pestycydów – a jedynym sposobem na uniknięcie spożycia chemikaliów jest obieranie owoców - tak stwierdzono w nowym raporcie.
Nowe metody
Naukowcy korzystali z metody obrazowania, którą sami stworzyli. Pozwala ona na wykrywanie zanieczyszczeń pestycydami nawet na bardzo niskim poziomie. Pierwsze testy przeprowadzone z użyciem tej metody wykazały, że obecne praktyki dotyczące bezpieczeństwa żywności mogą być niewystarczające, zwłaszcza w odniesieniu do owoców. Sprawdzili, jak rozmieszczają się pestycydy na przykładzie jabłek. Odkryli, że nawet po umyciu owoców, pestycydy zostały tuż pod skórką. Co potwierdza, że potrafią przenikać do zewnętrznej warstwy miąższu. Takie doniesienia znalazły się w raporcie opublikowanym w czasopiśmie "Nano Letters".
Według badaczy, wyniki tych testów sugerują, że samo mycie owoców i warzyw nie jest wystarczające, aby zapobiec spożywaniu pestycydów. Zalecają oni, aby dla większego bezpieczeństwa obierać zakupione owoce.