Na Wielkanoc robię całe wiadro ćwikły z przepisu babci Alinki. Wszyscy chwalą i biorą na wynos
Ćwikła z chrzanem to nieodłączny element wielkanocnego stołu. Ten tradycyjny przysmak doskonale komponuje się z jajkami ugotowanymi na twardo, potrawami mięsnymi i wędlinami. W mojej rodzinie to uwielbiany specjał. Rokrocznie przyrządzam kilka porcji więcej, bo wiem, że zawsze ktoś będzie chciał odrobinę ćwikły na wynos. Sekret tkwi w przepisie.
24.03.2024 15:09
Choć ćwikła jest najczęściej kojarzona z okresem świąt wielkanocnych, to jednak chętnie sięgamy po nią przez cały rok. Świeża lub marynowana, stanowi smaczny dodatek do wielu potraw i przekąsek na zimno. Najlepiej smakuje, gdy połączymy ją z chrzanem startym własnoręcznie. Koniecznie wypróbuj mój ulubiony przepis na ćwikłę babci Alinki. Nie ma sobie równych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ćwikła z chrzanem na Wielkanoc. Ta domowej roboty smakuje najlepiej
Najpopularniejsza wersja ćwikły powstaje z ugotowanych buraków doprawionych chrzanem, cukrem, octem, solą i pieprzem. Czasami dodaje się również kminek, jabłka, czerwone wytrawne wino, goździki i natkę pietruszki. Ten przysmak doskonale współgra z gotowanymi jajkami, wędlinami i białą kiełbasą, a także jako dodatek do mięsnych dań obiadowych. Świeżą ćwikłę z chrzanem najczęściej serwujemy podczas świąt wielkanocnych, niemniej wiele osób przyrządza też buraczki do słoików.
Chcąc wzmocnić smak tradycyjnej ćwikły, warto rozważyć dodanie do niej soku z cytryny (to również doskonały zamiennik octu). Ten niewielki dodatek może pomóc zrównoważyć smak potrawy, szczególnie kiedy przypadkowo dosypiesz za dużo cukru. Warto również pamiętać, że sok z cytryny ma właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne, które mogą przyczynić się do utrzymania świeżości potrawy i zapobiec jej psuciu się.
Domowa ćwikła z chrzanem. Przepis
Składniki:
- 50 g startego chrzanu,
- 3 buraki,
- 20 g cukru pudru,
- 30 ml soku z cytryny,
- pieprz i sól.
Przygotowanie:
- Buraki dokładnie umyj, a następnie wrzuć do garnka, zalej wodą i ugotuj do miękkości.
- Gotowe buraki ostudź, a następnie zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
- Do buraków dodaj sok z cytryny, cukier puder, chrzan, pieprz oraz sól. Wymieszaj całość, a następnie odstaw do lodówki.