Nagminnie dodajemy do kawy. Nie mamy pojęcia, jak bardzo nam szkodzą
Kawa? Uwielbiamy, ale jednak na myśl o tym napoju w podstawowej wersji, czyli bez żadnych dodatków wielu z nas się trochę krzywi. Używamy mleka, napojów roślinnych, cukru, słodzików, przypraw... lista dodatków jest długa, ale nie wszystkie są korzystne dla zdrowia.
30.08.2024 14:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zapach, smak, moc i właściwości kawy są ściśle związane z dodatkami. Lepiej wybrać cukier czy słodzik? Czy staromodna śmietanka w proszku może zastąpić mleko? Wątpliwości jest tu sporo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mleko czy śmietanka do kawy - co zdrowsze?
Kawa z mlekiem jest bardzo popularna. Jeśli nie przepadasz za mocnym smakiem kawy, możesz śmiało dodać świeże, niskotłuszczowe mleko krowie. Jest to źródło cennego wapnia, witaminy D3 i białka. Dietetycy zaznaczają, że kawa z dodatkiem kilku łyżek mleka jest dobrym wyborem, pod warunkiem, że nie słodzisz jej dodatkowo. Jednak zwolennicy białej kawy powinni unikać śmietanki w proszku. Choć można ją mieć zawsze pod ręką w kuchennej szafce, bez obawy, że się popsuje, jej skład to nic dobrego. Często zawiera karagen, tłuszcze utwardzone, syrop glukozowo-fruktozowy i substancje przeciwzbrylające. Pasteryzowane mleko naprawdę długo zachowuje świeżość, lepiej więc na jego korzyść zrezygnować ze śmietanek w proszku.
Czy lepiej wybrać do kawy mleko roślinne?
Zdaniem wielu, napoje roślinne, takie jak owsiane, stanowią zdrowszą alternatywę dla mleka zwierzęcego. Ważne jest jednak, aby sprawdzić skład dostępnych w sklepie napojów roślinnych. Dobry produkt ma krótki skład, bez cukru, słodzików, syropu glukozowo-fruktozowego czy sztucznych tłuszczów roślinnych. Teoretycznie, do produkcji napoju roślinnego potrzebne są jedynie główny surowiec (np. ryż, płatki owsiane, orzechy) i woda. W produktach sklepowych oczywiście zawsze znajdą się jakieś konserwanty, szczypta soli oraz dodatek wapnia. Skład takich produktów powinien jednak być krótki.
Kawa na słodko?
Cukier jest bezwartościowym dodatkiem odżywczym, a już jedna łyżeczka dodana do porannej kawy znacząco podnosi poziom glukozy. Regularne picie słodkiej kawy z może prowadzić do problemów zdrowotnych związanych z otyłością. Słodziki, choć niskokaloryczne i chętnie używane przez osoby na diecie, również wymagają ostrożnego podejścia. Słodziki syntetyczne, takie jak aspartam, lepiej od razu wykreślić. Natomiast naturalne słodziki, takie jak stewia, ksylitol czy erytrol, można stosować z umiarem.
Śmietana lub syrop
Śmietana dodawana do kawy, zarówno ubita w domu, jak i w postaci sprayu, jest wysokokaloryczna i niezdrowa. Lepszym dodatkiem będzie gałka dobrej jakości lodów waniliowych. Syropy smakowe, choć dostępne w wielu wariantach, są pełne cukru i sztucznych aromatów. Lepiej unikać ich i sięgać po naturalne dodatki, takie jak miód, przyprawy czy kakao.