PrzepisDietaZauważyłeś takie objawy? Natychmiast przestań pić kawę

Zauważyłeś takie objawy? Natychmiast przestań pić kawę

Czasami trzeba zrezygnować z kawy.
Czasami trzeba zrezygnować z kawy.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ola20

26.07.2024 07:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od kawy często zaczynasz dzień, potem pijesz ją w pracy, po obiedzie, na spotkaniu z koleżanką... kilka filiżanek dziennie na pewno się uzbiera. Ten napój ma wspaniały smak i właściwości pobudzające. Jednak zdarza się, że może zaszkodzić, zwłaszcza wtedy, gdy przesadzisz z jego ilością. Czy wiesz kiedy powiedzieć stop?

O tym, że kawa ma wiele zalet od lat przekonują lekarze. Jednak jak zawsze, jest pewne ale. Trzeba po prostu uważać na jej ilość i zwracać uwagę na sygnały, które wysyła organizm. Wyraźnie daje do zrozumienia, że ma dosyć kofeiny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ulubiony napój

Kofeina pobudza i dodaje energii. Dzięki niej masz motywację do działania, poprawia praca mózgu, pozytywnie wpływa na działanie kory mózgowej. Dlatego zmęczenie i senność "magicznie" znika. Niedawno badania udowodniły, że kofeina wspiera mikroflorę jelita w obniżaniu ryzyka niektórych schorzeń, w tym cukrzycy typu 2. Jednak ten związek ma też wady. Kofeina nie jest też dobra dla osób z wrażliwym układem pokarmowym, bo często powoduje mdłości i biegunki. A zbyt duża ilość kawy może zaszkodzić każdemu.

Szybkie sygnały

Zbyt dużo kawy? Szybko się zorientujesz, bo te objawy są trudno ignorować. To nerwowość, drżenie rąk, zaburzenia snu oraz gwałtowne zmiany rytmu serca. Kiedy przesadzasz z ilością tego napoju, narażasz serce na dodatkowy stres, co może przyczynić się do zwiększonego ciśnienia krwi i innych problemów kardiologicznych.

Kofeina w dużej ilości nie jest też korzystna dla układu pokarmowego. Może powodować refluks żołądkowo-przełykowy, podrażnienia błony śluzowej żołądka oraz nasilać objawy zespołu jelita drażliwego. Nie ma też dobrego wpływu na układ nerwowy, wywołuje uczucie niepokoju, drażliwość oraz trudności w zasypianiu.

Zwróć uwagę na:

  • kołatanie serca,
  • uczucie niepokoju,
  • ból głowy,
  • problemy z zasypianiem,
  • nasilenie się dolegliwości żołądkowych.

Nie dla każdego

Ważne jest też to, że każdy metabolizuje kofeinę w inny sposób. Niektórym duże dawki nie szkodzą, a u innych nawet małe mogą wywołać nieprzyjemne skutki uboczne. Jednak zawsze warto mieć to pod kontrolą. Zdaniem lekarzy nie powinno się pić więcej niż od czterech do pięciu filiżanek kawy lub mocnej herbaty. Maksymalna dzienna dawka, jaką dorosła osoba może sobie dostarczyć, wynosi 400 mg kofeiny, u kobiet w ciąży wartość ta spada o połowę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także