×

Nawyki żywieniowe spowalniające metabolizm

Nawyki żywieniowe mają ogromne znaczenie dla organizmu. Wpływają m.in. na nasz metabolizm, dlatego warto wiedzieć czego lepiej unikać i na co postawić podczas pracy nad posiłkiem.

Tym razem poznasz nawyki żywieniowe, z którym najlepiej skończyć od razu. Dlaczego? Spowalniają nasz metabolizm, a tego lepiej unikać!

#1 Twoje dania nie są pikantne

Wiem, że sporo osób może nie być zwolennikami wyrazistych smaków, ale mają one dobry wpływ na nasz metabolizm. Okazuje się bowiem, że produkty takie jak: chilli, curry czy też czarny pieprz zawierają związki z grupy kapsaicynoidów.

Są one odpowiedzialne za przyśpieszenie metabolizmu, a jednocześnie zmniejszają nasz apetyt. Czego chcieć więcej?

#2 Śniadanie to podstawa

Nie wiem jak Ty, ale ja bez niego nie ruszam się z domu. Dzięki pożywnemu i zdrowemu posiłkowi nie zjadam ogromnej porcji jedzenia na lunch. Co więcej, nie zapycham się batonikami i fast foodami na szybko.

Żaden z powyższych nawyków nie jest dobry dla naszego organizmu, dlatego jeśli nie chcemy spowolnić metabolizmu, warto zacząć dzień od pożywnego jedzenia. Taki posiłek nie tylko zaspokoi nasz głód, ale też doda energii na kilka godzin.

#3 Jesz nieregularne posiłki, które dzieli zbyt duży odstęp czasu

Od śniadania przechodzimy do kolejnych dań, które powinny być spożywane regularnie. 4-5 posiłków dziennie zapewni nam nie tylko energię do działania przez cały dzień, ale też nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego uczucia głodu.

Jednocześnie unikniemy sytuacji, kiedy to po kilku godzinach głodówki, rzucimy się na jedzenie i zjemy stanowczo za wiele.

I na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna wiadomość. Odstęp czasu pomiędzy posiłkami nie powinien przekraczać 5 godzin. W przeciwnym wypadku, nasz organizm spowalnia metabolizm, aby zaoszczędzić zgromadzony zapas.

#4 Zapominasz o piciu wody

Jak nawyki żywieniowe, to i odpowiednia ilość wody każdego dnia. A skoro jesteśmy już przy tym temacie, musisz pamiętać, żeby wypić każdego dnia minimum 2 litry wody. Dobrze nawodniony organizm nie będzie potrzebował zbędnych przekąsek, którymi zapychamy się na szybko.

Kiedy nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości wody, możemy odczuwać głód, który tak naprawdę oznacza zapotrzebowanie na wodę, a nie na jedzenie.

#5 Nie lekceważ polifenoli

To roślinne związki, które również mają ogromny wpływ na pracę naszego metabolizmu. Sporą dawkę polifenoli można znaleźć w owocach i warzywach, dlatego nie może zabraknąć ich w Twojej codziennej diecie.

#6 Głodówki nie służą naszemu metabolizmowi

Pisząc o złych nawykach żywieniowych spowalniających metabolizm, należy wspomnieć również o głodówkach. Tak naprawdę nie wpływają one korzystanie na wygląd naszej sylwetki.

W takich przypadkach metabolizm zamiast przyśpieszyć, na pewno zacznie pracować wolniej, by zaoszczędzić na później jak najwięcej energii i kalorii.

#7 Nie myjesz owoców i warzyw przed spożyciem

mycie owoców i warzyw

W przygotowanym zestawieniu nie mogło zabraknąć informacji o pestycydach, które stosowane są przy uprawie owoców i warzyw. One również spowalniają nasz metabolizm.

Dlatego przed zjedzeniem owoców i warzyw, upewnij się czy są one umyte.

Zobacz także: Ile tak naprawdę trwa trawienie jedzenia

 

Frania

Moja przygoda z Pysznościami rozpoczęła się ponad 3 lata temu. Razem z filmowcem Wojtkiem zaczynaliśmy kręcić filmiki z przepisami w małym studio z jednym aparatem, małą patelnią i garnkiem ? Od tamtego czasu staliśmy się największą społecznością kulinarną w Polsce, a miłość do gotowania zupełnie zmieniła moją ścieżkę zawodową. Przestałam być dziennikarką, która pisze o bieżących sprawach. Dyktafon i łamy gazety zamieniłam na garnki i przepisy. Tworzenie ciekawych dań i wypieków, pisanie artykułów o tematyce kulinarnej plus kontakt z wiernymi fanami, sprawia mi ogromną satysfakcję. W końcu czuję, że robię to, co kocham w 100% ❤️

Wybrane dla Ciebie

Najdziwniejsze nawyki żywieniowe gwiazd. Są naprawdę nietypowe

Nawyki żywieniowe gwiazd mogą być naprawdę różne. Gwiazdy i celebryci czasami zaskakują swoimi dziwnymi zwyczajami. Jessica Biel ma nietypowe miejsce do jedzenia Znana aktorka, na co dzień mama dwóch chłopców i żona Justina Timberlake’a, nie ma za dużo wolnego czasu. Jak znajduje chwilę dla siebie? Posiłki (głównie śniadania) jada głównie pod prysznicem! Nie wiem, czy […]

10 popularnych produktów, które jedliśmy w zły sposób przez całe swoje życie

Jakość jedzenia jest bardzo ważna. Zdarza się jednak, że nieświadomie popełniamy błędy, które powodują, że sporo tracimy. #1 Nasiona lnu Nasiona lnu zawierają błonnik, kwasy omega-3 i składniki odżywcze, niezwykle cenne dla naszego organizmu. Jednak nasze ciała nie są w stanie ich strawić, gdy są spożywane w całości. Dlatego należy je zmiażdżyć przed spożyciem, aby […]

jak przyśpieszyć metabolizm

Jak przyśpieszyć metabolizm przy pomocy jedzenia

Jak przyśpieszyć metabolizm? To pytanie zadaje sobie codziennie wiele osób, które chciałyby pozbyć się dodatkowych kilogramów. I jak się okazuje, pomocne w tym działaniu mogą okazać się niektóre produkty spożywcze. Dlatego też warto wprowadzić je do codziennego menu, a na efekty nie trzeba będzie czekać zbyt długo. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych przykładów, muszę zaznaczyć, […]

zamknij