Nic lepszego nie zrobisz z pomidorków koktajlowych. Smaczniejsze od wszystkich past na kanapki
Latem pomidory są tak pyszne, że trudno sobie wyobrazić ich jeszcze lepszy smak. A jednak to możliwe. Te warzywa z oliwą i przyprawami w wysokiej temperaturze zyskują jeszcze więcej. Ich aromat jest niepowtarzalny. Od razu przypominają się wakacje we Włoszech.
29.07.2024 09:12
Pomysłów na przetwory z pomidorów jest sporo. Jednak nie do wszystkich da się wykorzystać te koktajlowe. W tym przepisie sprawdzą się doskonale. Jego zwolennikiem jest też bloger Rozkoszny. Twierdzi, że po przygotowaniu w ten sposób pomidorów, spojrzy się na nie zupełnie inaczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konfitowanie, czyli sposób na kaczkę i pomidorki
Konfitowane pomidory? O co chodzi w tym przepisie? Smak pomidorów przywodzi na myśl kuchnię włoską, a ich sposób przygotowania pochodzi z kuchni francuskiej. Konfitowanie to termin, który kojarzy się z... kaczką. Przygotowywana w ten sposób to jedno z popisowych dań znad Loary.
Metoda konfitowania (z fr. confire – konserwować) to długotrwałe gotowanie w tłuszczu w stosunkowo niskiej temperaturze. Najbardziej znane danie z wykorzystaniem tej metody to wspominana już kaczka. Upieczona we własnym tłuszczu smakuje wyśmienicie. W podobny sposób można przygotować warzywa, do których sprawdzi się oliwa lub oleje o wyrazistym smaku. Tak przygotowane pomidory smakują obłędnie.
Idealne do kanapek, ale i jako dodatek do dań
Niska temperatura i długi czas w piekarniku sprawiają, że pomidorki nie smażą się, nie pieką, ale wolno gotują w oliwie. Potem są delikatne i miękkie, można je wręcz rozsmarować jak masło. Są idealne do grzanek, świetne pasują do nich sery, zwłaszcza włoskie jak mozzarella czy buratta. Można je też dodawać do sałatek i makaronów. Pomidorki mają głęboki smak i mnóstwo aromatu. A gdy użyjesz pomidorków różnych odmian, będą też ciekawym akcentem kolorystycznym.
Pomidorki konfitowane
Składniki:
- 500 g pomidorków koktajlowych,
- 6 ząbków czosnku,
- kilka gałązek rozmarynu lub bazylii lub mieszane zioła,
- 1 łyżeczka suszonego oregano,
- sól, pieprz, cukier do smaku,
- oliwa z oliwek.
Sposób przygotowania:
- Pomidorki wypłucz i osusz. Przełóż do żaroodpornego naczynia.
- Dodaj obrany i pokrojony w plasterki czosnek, dopraw do smaku przyprawami, posyp oregano. Na wierzchu rozłóż gałązki ziół.
- Całość zalej oliwą, tak by pomidorki były przykryte.
- Piecz je 2 godziny w piekarniku rozgrzanym do 110 stopni.
- Ostudzone pomidory przełóż do słoja i zalej oliwą, w której się gotowały. Przechowuj je w lodówce do dwóch tygodni. Pozostałą oliwę możesz wykorzystać do smażenia czy sałatek.