Taką sałatką zajadali się nasi dziadkowie. Dziś mało kto o niej pamięta
Nasi przodkowie nie potrzebowali wymyślnych składników, by stworzyć pyszne dania. Pomidory, najlepiej prosto z krzaczka, podbijająca smak cebula i do tego.... śmietana. W ten sposób powstawała najlepsza sałatka na gorące dni. Pamiętasz jeszcze ten smak?
24.07.2024 10:29
Sałatka z pomidorów i cebuli z dodatkiem śmietany to niezwykle proste, a zarazem pyszne danie. Zajadali się nią nasi dziadkowie, a jednak idealnie wpisuje się w najmodniejsze teraz trendy, czyli sezonowo i lokalnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zawsze pomidory
Pomidory i cebula to duet doskonale znany w kuchni wielu kultur. Sałatka z tych składników jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa, bogata w witaminy i minerały. Swoje zalety zawdzięcza przede wszystkim pomidorom. Zawierają one niewiele kalorii, są bogate w witaminę C, która wspiera układ immunologiczny i chroni komórki przed uszkodzeniami oraz witaminę K, niezbędną dla zdrowia kości i krzepnięcia krwi. Pomidory dostarczają również potas, który reguluje ciśnienie krwi i wspiera zdrowie serca, a także foliany, ważne dla zdrowia komórek i układu nerwowego. Ten składnik absolutnie nie podlega modyfikacjom. Jednak pozostałe dwa... tu już sytuacja jest inna.
Mniej tłusto
Nie wyobrażamy sobie polskiej kuchni bez śmietany. Używamy jej do wielu potraw. Często się nam wydaje, że tradycyjne dania bez niej nigdy się nie udają. Zabielamy nią sosy, zupy i sałatki. Nic więc dziwnego, że kiedy komponowano tradycyjną sałatkę z pomidorów, sięgnięto właśnie po śmietanę. Ten dodatek świetnie się z nimi łączy, dodaje im kremowości, ale ma też mnóstwo kalorii i jest tłusty, więc czasami możemy go zastąpić. To szczególnie polecana opcja dla osób na dietach redukcyjnych. Sałatka z pomidorów i cebuli z dodatkiem jogurtu czy skyru smakuje równie dobrze. Lubisz kuchnię śródziemnomorską? Możesz też użyć oliwy.
Bardziej delikatnie
Kontrowersyjnym składnikiem może być też surowa cebula. Jest ciężkostrawna i nie służy każdemu. Surowa, a także smażona cebula, nie jest polecana dla osób, które powinny przestrzegać diety lekkiej i łatwostrawnej. Może nasilać objawy nadkwaśności, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Nawet jeśli nie mamy takich dolegliwości, często po prostu po świeżej cebuli mamy bóle brzucha, nie czujemy się dobrze. Wystarczy jednak przygotować ją trochę inaczej, by była znacznie łagodniejsza. Chodzi oczywiście o sparzenie. Cebulę trzeba pokroić w cienkie piórka i zalać wrzątkiem na kilka minut. Potem należy odcedzić cebulę i przepłukać zimną wodą.
Tradycyjny przepis
Składniki:
- 3 pomidory,
- 1 cebula,
- sól, pieprz do smaku,
- śmietana18 proc. do smaku (jogurt lub skyr opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
- Cebulę posiekaj w cienkie piórka, pomidory w kostkę lub grubiej, w ćwiartki.
- Oba warzywa przełóż do miski. Dodaj sól i pieprz, a następnie wymieszaj ze śmietaną.
- Wierzch możesz posypać posiekanych szczypiorem.