InspiracjeWiele osób dodaje ten składnik do mizerii. Dla innych to nie do pomyślenia

Wiele osób dodaje ten składnik do mizerii. Dla innych to nie do pomyślenia

Przepis na mizerię? Każdy go zna. Jednak dodatki do tej słynnej sałatki budzą wiele kontrowersji. Pod naszym artykułem o mizerii na Facebooku rozpoczęła się zażarta dyskusja, w której wzięło udział ponad sto osób. O co poszło? O cebulę!

Dlaczego mizeria budzi tyle kontrowersji?
Dlaczego mizeria budzi tyle kontrowersji?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | MYCHKO

08.04.2024 | aktual.: 08.04.2024 14:51

Mizeria to jedna z najbardziej popularnych sałatek do obiadu. Każdy z nas zna jej smak od dzieciństwa. I dlatego uważamy, że taka mizeria, jaką robiła mama czy babcia jest najlepsza. Po prostu do takiego jej smaku jesteśmy przyzwyczajeni. Może dlatego z niechęcią przyjmujemy wszelkie propozycje dodatków czy nawet lekkich modyfikacji klasycznego przepisu.

Jak to z mizerią było

Niby taka sama, a jednak inna... To wszystko zależy od tego, z jakiego regionu pochodzimy. Mizeria znana jest w całej Polsce. Jej nazwa pochodzi od staropolskiego słowa, które oznacza niedostatek, ubogą wersję, niski stan lub złą jakość. Po prostu ogórki uważano kiedyś za warzywo mało pożywne. Dziś doceniamy je, ale nazwa pozostała. Podobnie jak jej różne wersje. Na Mazowszu i Kujawach mizeria najczęściej jest słodkawa. Mizerię z cukrem zawsze jadł mój dziadek, czym wzbudzał często sensację przy stole. Na Mazowszu gospodynie wolały dodać cukru niż pieprzu do ogórków. Na Podlasiu zaś i generalnie na wschodzie kraju preferuje się mizerię mocno zakwaszoną i właśnie z dodatkiem cebuli lub nawet czosnku. Jedna z naszych czytelniczek w dyskusji spytała:

"Po co ten cukier czy cebula?". I to jest właśnie odpowiedź na to pytanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Winna cebula

Mam wrażenie, że wszyscy, którzy wychowali się na mizerii bez cebuli, mocno krytykowali ten dodatek. Rzeczywiście, zmienia ona smak sałatki. Sama pierwszy raz jadłam ją w takiej wersji u koleżanki z Lublina i byłam mocno zdziwiona. Jak to z cebulą? Jedna z naszych czytelniczek podsumowała:

"Nigdy w życiu nie dawałam cebuli do mizerii. Wystarczy śmietana, sól, pieprz i koperek i jest pyszna".

Kilka czytelniczek przyznało, że pierwszy raz słyszy o cebuli w mizerii. Pojawił się też wpis, że z cebulą to już nie mizeria. Natomiast dla pochodzących ze wschodnich rejonów Polski, ten dodatek jest absolutnie niezbędny. "Ja zawsze dodaję, moja mama też i babcia również dodawała" - tak napisała o tym warzywie jedna z czytelniczek.

Więcej tolerancji

Nasi czytelnicy byli bardziej tolerancyjni dla koperku czy szczypiorku. Podobnie zgadzają się, że śmietanę i jogurt można stosować wymiennie. Trochę kontrowersji budzi też zakwaszanie, niektórzy z nas tego nie robią, ale za to "odciskają" ogórki z wody pod przykryciem. Jaki z tego wniosek? Róbmy taką mizerię, jaką lubimy. Smaki przekazywane z pokolenia na pokolenie są bezcenne. Zapisujmy receptury babci czy mamy. Jednak bądźmy też gotowi na eksperymenty. Jak zjemy raz mizerię inaczej niż zwykle, nic się nie stanie. Komentarze, że mizeria z cebulą to jakieś zboczenie, to jednak przesada!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
mizeriaogórkikuchnia polska
Wybrane dla Ciebie